Polsko-Gruziński Festiwal Kultury

Polsko-Gruziński Festiwal Kultury

W ramach współpracy regionów Dolnego Śląska i Adżarskiej Republiki Autonomicznej Gruzji Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu organizuje Polsko-Gruziński Festiwal Kultury.

Na festiwal składają się przedsięwzięcia, które będą realizowane od marca do końca 2017 roku. W ramach projektu odbędą się spektakle teatralne, występy słynnego gruzińskiego zespołu „Batumi” oraz zespołu baletowego „Khorumi”, wspólny plener fotograficzny, a także zrealizowane zostaną dwa reportaże filmowe.

Spektakle teatralne

W ramach współpracy legnicki Teatr im. H. Modrzejewskiej wraz z realizatorami i aktorami gruzińskimi z Państwowego Teatru Dramatycznego w Batumi, przygotował dwa spektakle. Pierwszy z nich to „Wiele demonów”, powstały na podstawie powieści Jerzego Pilcha, wyreżyserował  dyrektor legnickiego teatru – Jacek Głomb. W tej sztuce swoje umiejętności aktorskie zademonstruje dziesięciu gruzińskich artystów.  Drugi spektakl „Syndrom albo do kogo śpiewasz?” –  jest  jedną z najbardziej aktualnych sztuk wybitnego polskiego dramatopisarza Sławomira Mrożka, w adaptacji gruzińskiego reżysera – Andro Enukidze, z wykorzystaniem  gruzińskich pieśni.   

Harmonogram spektakli:

  • 4 marca (sobota), godz. 19.00 – spektakl „Wiele demonów” wg Pilcha w Teatrze Polski we Wrocławiu – Scena na Świebodzkim
  • 5 marca (niedziela), godz. 19.00  – spektakl „Syndrom albo do kogo śpiewasz?” wg Mrożka w Teatrze Polskim we Wrocławiu  - Scena na Świebodzkim

„Gruzińskie opowieści”

Jest to tytuł wydarzenia w ramach Festiwalu w kwietniu br. Dolny Śląsk odwiedzą dwie uznane grupy gruzińskich tancerzy i muzyków. Pierwsza z nich to zespół „Khorumi”, który powstał w 2002 roku i zasłynął na wielu festiwalach na świecie z profesjonalnych wykonań pieśni i tańców ludowych. Drugi zespół, „Batumi”, jest jedną z najlepszych i najbardziej popularnych grup folklorystycznych w Gruzji. Repertuar „Batumi” bogaty jest w gruzińskie pieśni, hymny kościelne, romanse, utwory klasyczne, a także współczesne przeboje muzyki pop. Artyści poprzez swój taniec i śpiew przybliżą dolnośląskiej publiczności adżarski folklor.

Harmonogram spektakli:

7 kwietnia godz. 19.00 – Wrocław, Teatr Polski Scena na Świebodzkim.

Lokalizacja

Teatr Polski - Scena na Świebodzkim

Pl. Orląt Lwowskich 20, 53-605 Wrocław

Komentarze