Trubadur

Trubadur

Przedstawienie zrealizowano we współpracy z Łotewską Narodową Operą i Baletem w Rydze w reżyserii łotewskiego twórcy Andrejsa Žagars. Dyrygent: Marcin Nałęcz-Niesiołowski.

– Ten spektakl ma wymiar symboliczny, bo rozpoczyna erę koprodukcji Opery Wrocławskiej, poza tym Ryga była Europejską Stolicą Kultury w roku 2014 i wtedy też odbyła się tam premiera „Trubadura” – przypomina Ewa Filipp z Opery Wrocławskiej.

„Trubadur” Giuseppe Verdiego, dziś niejednokrotnie krytykowany za zawiłe libretto (choć nigdy za wyjątkowo piękną muzykę) od premiery w 1853 roku cieszył się wielkim powodzeniem na scenach świata. Historia, w której splatają się nierozerwalnie wielkie namiętności – miłość, zemsta i okrucieństwo – zachwyca melomanów także współcześnie. Uwspółcześnienie to także klucz do zrozumienia nowej realizacji w Operze Wrocławskiej. Marcin Nałęcz-Niesiołowski zwraca uwagę na fakt, iż tempa, wartości muzyczne i frazowanie zostaną wyeksponowane w taki sposób, by w sposób naturalny łączyć tradycję z nowoczesnością.

Z kolei reżyser Andrejs Žagars akcję oryginalnego libretta (wówczas XV wiek) przeniósł w czasy bardziej nam współczesne, okres I wojny światowej, kiedy Łotysze zmuszeni byli walczyć na froncie przeciwko sobie (jedni w armii pruskiej, drudzy w rosyjskiej). Bracia z „Trubadura” (choć ten fakt wychodzi na jaw dopiero w finałowym IV akcie) to Manrico, tytułowy trubadur i Hrabia di Luna, jego rywal o względy ukochanej Leonory. W wyniku tragicznego zbiegu okoliczności i zaślepienia żądzą zemsty di Luna skaże na śmierć własnego brata.

Szczegóły Trubadur

Premiera 2016-12-16
Reżyseria Andrejs Žagars
Scenariusz Giuseppe Verdi
Obsada
  • Stanisław Kuflyuk*
  • Leszek Skrla* - Di Luna
  • Eliza Kruszczyńska
  • Anna Lichorowicz
  • Joanna Parisi* - Leonora
  • Dorota Dutkowska
  • Katarzyna Haras-Kruczek - Inez
Projekt Reinis Dziudzilo
Kostiumy Kristine Pasternaka
Gatunek opera

Lokalizacja

Opera Wrocławska

Świdnicka 35, 50-066 Wrocław

Komentarze