wroclaw.pl strona główna
wroclaw.pl strona główna Wydarzenia we Wrocławiu. Sprawdź aktualny kalendarz imprez Wydarzenia - strona główna

Infolinia 71 777 7777

6°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 06:07

wroclaw.pl strona główna
  1. wroclaw.pl
  2. Wydarzenia
  3. Teatr
  4. Rewia ognia. Spektakl Teatru Cinema

FILTRUJ

RODZAJ

OPIS

„Rewia ognia” to spektakl inspirowany poetycką prozą Edmonda Jabèsa. Z „Księgi Pytań” Jabèsa wybrano motyw miłosnej korespondencji między bohaterami.

Ponad holokaustem, a może w jego centrum, autor opisuje historię miłości dwojga młodych ludzi. Bohaterowie oddzieleni od siebie „wymyślają” normalny świat, konstruują nieistniejące przedmioty i dopisują do nich ich nowe funkcje.

Wielka machina wojenna ze swoją logiką zostaje zniwelowana przez nową logikę przedmiotów niepotrzebnych z wymyśloną nową pożytecznością. W tym miejscu kończy się inspiracja prozą Jabèsa, a zaczyna „Alicja w krainie czarów”. Zbigniew Szumski Spektakl jest kontynuacją pracy rozpoczętej w 2008 w Acco Theatre Center w ramach Polskiego Roku w Izraelu, organizowanego przez Instytut Adama Mickiewicza. W 2015 spektakl pokazywano w ramach wystawy „Machina Tadeusz Kantor” w Sao Paulo w Brazylii.

Po spektaklu odbędzie się spotkanie z twórcami, które poprowadzą Roman Pawłowski i Beata Jewiarz. Roman Pawłowski – kurator teatralny, dramaturg, publicysta. Jako dramaturg współpracował z takimi reżyserami, jak Grzegorz Jarzyna, Luk Perceval, Marcin Wierzchowski, Wojtek Ziemilski. Absolwent teatrologii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, w latach 1994-2012 dziennikarz działu kultury „Gazety Wyborczej”.

Laureat Nagrody im. Zbigniewa Raszewskiego dla najlepszego polskiego krytyka teatralnego (1995). Propagator teatru dokumentalnego i dramatu współczesnego; redaktor antologii polskich sztuk współczesnych „Pokolenie porno i inne niesmaczne utwory teatralne” (2003) oraz „Made in Poland.

Dziewięć sztuk teatralnych z Polski” (2006). Jako kurator współtworzył takie festiwale, jak Festiwal Sztuki Reżyserii „Interpretacje” w Katowicach, Festiwal Nowa Klasyka Europy w Łodzi, Festiwal „Da, da, da!” w Warszawie. Jest współtwórcą i kuratorem festiwalu Sopot Non-Fiction, jedynego w Polsce corocznego przeglądu teatru dokumentalnego.

Prowadzi autorskie warsztaty z teatru non-fiction w Laboratorium Nowych Praktyk Teatralnych na Uniwersytecie Humanistycznospołecznym Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie. Opublikował m.in. leksykon „New Polish Drama: Polish Drama in the Face of Transformation” (2008) oraz zbiór wywiadów z czołowymi polskimi twórcami, twórczyniami, teoretykami i teoretyczkami na temat przyszłości kultury „Bitwa o kulturę #przyszłość” (2015) wyróżniony nagrodą „Gazety Wyborczej” w Lublinie „Strzała 2015”. Od 2014 związany z TR Warszawa, gdzie odpowiada za rozwój linii programowej teatru oraz pracę z młodymi twórcami i twórczyniami.

Publikuje w OKO.press i „Notatniku Teatralnym”. Beata Jewiarz – aktorka, dziennikarka, producentka spektakli poetyckich, autorka projektów artystycznych. Twórczyni spektakli poetyckich m.in. „Natura ludzka” i „Sen” z wierszami Bolesława Leśmiana. Popularyzatorka poezji, natury i jej ochrony (spacery poetyckie, happeningi, projekt „Wiersze w mieście”).

Współautorka cyklu przyrodniczego „Skrzydlate opowieści“ realizowanego w duecie z Jackiem Karczewskim. Laureatka nagrody Polskiej Sekcji IBBY w konkursie Książka Roku 2016 za upowszechnianie czytelnictwa.

Autorka audycji „Mnie się to podoba“, „Niedzielny Poranek“ w Polskim Radiu RDC. Współtwórczyni kolektywu artystycznego „UCHOOKO“. Dubbinguje produkcje animowane, dokumentalne i fabularne. W grze „Wiedźmin 3: Dziki Gon“ (CD Projekt RED) użyczyła głosu Yennefer z Vengerbergu, głównej roli kobiecej.

Współautorka książki „Be Haiku“ (wyd. Blue Bird), nominowanej w konkursie PTWK Najpiękniejsze Książki Roku 2017. Współtwórczyni paneli o edukacji i kulturze na Kongresie Kultury w 2016 roku. Współpracuje z festiwalami literackimi i instytucjami kultury jako dziennikarka, autorka i animatorka działań twórczych (Big Book Festiwal, Izabelińskie Spotkania z Książką, Festiwal Stolica Języka Polskiego). www.beatajewiarz.com

Miejsce