Art. 75 [Ochrona lokatorów]

Art. 75 [Ochrona lokatorów]

„Dom” to jedno z pierwszych słów w dziecięcym słowniku. Państwo polskie, zgodnie z zapisami konstytucji, powinno zapewnić dach nad głową każdemu, kto go potrzebuje. Tymczasem osób w kryzysie bezdomności wcale nie ubywa, a w wielkich miastach dochodzi nawet do przymusowych eksmisji osób starszych, schorowanych czy samotnych. Jak wygląda polska bezdomność i czy można ją pokonać? W tym bloku twórcy skupiają się na różnych aspektach utraty i szukania domu.
Konstytucja RP
Art. 75.
1. Władze publiczne prowadzą politykę sprzyjającą zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych obywateli, w szczególności przeciwdziałają bezdomności, wspierają rozwój budownictwa socjalnego oraz popierają działania obywateli zmierzające do uzyskania własnego mieszkania.
2. Ochronę praw lokatorów określa ustawa.

Program artykułu (częściowo dostępny)

  • 12.00 Czytania performatywne: „Daleko”, reż. Anna Wieczorek, „Miasto z dykty”, reż. Robert Traczyk (łącznie 40 min) — online
  • 13.00 Spektakl „Marzyciele. Historia miejscami prawdziwa”, reż. Małgorzata Jakubowska (65 min)  audiowstęp
  • 14.30 Dyskusja „Art. 75 [Ochrona lokatorów i polityka zaspokajania potrzeb mieszkaniowych]” (ok. 90 min) online

Wydarzenia dostępne dla osób z niepełnosprawnością ruchową.

Czytania performatywne

„Daleko” w reż. Anny Wieczorek

Scenariusz „Daleko” powstaje na bazie wielu rozmów przeprowadzonych ze starszym bratem. To opowieść o współczesnym Odysie, który od czasów młodości marzył o wyrwaniu się z szarej rzeczywistości polskiej wsi przełomu tysiącleci. To historia człowieka, który miał odwagę te marzenia realizować za wszelką cenę i przeżywał szalone przygody, które oddalały go od domu coraz bardziej. Ale nie pozbawiły pogody ducha i poczucia humoru. Bohater to niedoszły aktor, dziennikarz, pilot, ochroniarz, biznesman, złodziej, podróżnik… To również przedstawiciel pokolenia, którego młodość przypadała na przełom lat dziewięćdziesiątych XX wieku i początku XXI wieku. Świadek „otwarcia Europy w 2004” opowiada o swojej osobistej perspektywie emigracyjnej. Przeszłej i obecnej. Bo jego historia nadal trwa. Mieszkający na co dzień w Wielkiej Brytanii czterdziestolatek wciąż szuka swojego miejsca w świecie. A jego młodsza siostra postanowiła te poszukiwania śledzić i podjąć próbę opowiedzenia ich na scenie.

Scenariusz i reżyseria: Anna Wieczorek.

„Miasto z dykty” w reż. Roberta Traczyka

W Polsce pod zabudowę są przeznaczone tereny, na których mogłoby zamieszkać trzysta milionów ludzi. W takim razie dlaczego wciąż brakuje mieszkań? Jak to się dzieje, że 70% Polaków nie stać nawet na kredyt hipoteczny, podczas gdy nieruchomości stoją puste? Jak radzimy sobie z problemem braku dachu nad głową? Zapoznamy się z opiniami aktywistów lokatorskich, urbanistycznymi teoriami, metodami nielegalnych eksmisji oraz prawnych przekrętów. Porozmawiamy też ze skłotersami, poruszającymi się w poprzek brutalnej rzeczywistości rynku nieruchomości.

Scenariusz i reżyseria: Robert Traczy

Dyskusja online

Dyskusja nad art. 75. będzie się skupiać na obowiązkach państwa wobec obywatela i różnych przyczynach bezdomności. Uczestnicy zastanowią się nad tym, czy można funkcjonować bez domu? Jak definiuje Polaków adres zamieszkania? Czy można rozwiązać problem bezdomności?

Nazwiska uczestników dyskusji podamy wkrótce.

Spektakl online

Spektakl „Marzyciele. Historia miejscami prawdziwa” powstał na podstawie wielogodzinnych rozmów z osobami w kryzysie bezdomności. Każda z nich marzy o własnej przyszłości, snuje plany, niektórzy pomimo braku własnego kąta zdobyli pracę. Jacy są tytułowi marzyciele?

Lokalizacja

Piekarnia – Instytut Grotowskiego

Księcia Witolda 62–70,  Wrocław

Komentarze