Art. 65 [Wolność wykonywania zawodu]

Art. 65 [Wolność wykonywania zawodu]

Możliwość podjęcia pracy zawodowej jest zarówno jednym z podstawowych praw, jak i obowiązków obywatelskich. W bloku dotyczącym art. 65. Twórcy zastanowią się, jak wygląda praca trzydzieści lat po przemianach ustrojowych w Polsce? Jaki jest polski pracownik? I czy każdy zawód cieszy się społecznym szacunkiem?

Konstytucja RP
Art. 65.
1. Każdemu zapewnia się wolność wyboru i wykonywania zawodu oraz wyboru miejsca pracy. Wyjątki określa ustawa.
2. Obowiązek pracy może być nałożony tylko przez ustawę.
3. Stałe zatrudnianie dzieci do lat 16 jest zakazane. Formy i charakter dopuszczalnego zatrudniania określa ustawa.
4. Minimalną wysokość wynagrodzenia za pracę lub sposób ustalania tej wysokości określa ustawa.
5. Władze publiczne prowadzą politykę zmierzającą do pełnego, produktywnego zatrudnienia poprzez realizowanie programów zwalczania bezrobocia, w tym organizowanie i wspieranie poradnictwa i szkolenia zawodowego oraz robót publicznych i prac interwencyjnych.

Program artykułu (częściowo dostępny)

  • 17.00 Spektakl „Korpo_racje”, reż. Mateusz Brodowski (60 min) — audiodeskrypcja
  • 18.30 Czytanie performatywne „Praca seksualna to praca?”, reż. Mateusz Przyłęcki (30 min) – online
  • 19.00 Dyskusja „Art. 65 [Wolność wykonywania zawodu]” (ok. 90 min) – online.

Czytanie performatywne

„Praca seksualna to praca?” w reż. Mateusza Przyłęckiego

Wiele osób pracujących seksualnie w Polsce nie mówi o swojej pracy, bojąc się reakcji otoczenia. „Całe życie walczymy ze stygmatyzacją” – mówi aktywistka i eskortka Ola Kluczyk, jedna z bohaterek.

Niektórzy nie uznają usług seksualnych za pracę. Wybór seksworkerek jest kwestionowany. „Zarzuca mi się na przykład, że nie szanuję swojego ciała, bo uprawiam seks za pieniądze. A co z osobami pracującymi ciężko fizycznie? Tu nie chodzi o brak szacunku wobec ciała, tylko o sprzeciw wobec tego, że ja zarabiam na uprawianiu seksu” – mówi jedna z nich.

Osoby pracujące seksualnie walczą o prawa pracownicze. Czują się w tej walce osamotnione: „lewica powinna nas chronić. A tego nie robi”.

Jakie są realia pracy seksualnej w Polsce? Poznaj Sandrę i Olę – pracownice seksualne, które opowiedzą o tym, czym jest dla nich ich praca.

Scenariusz: Ula Idzikowska
Reżyseria: Mateusz Przyłęck

Dyskusja online

Podczas dyskusji nad art. 65. uczestnicy będą zastanawiać się nad istotą pracy. Co czyni ją godną? Co przyczynia się do tego, by pracownik mógł czuć się bezpiecznie? W jaki sposób łamane są prawa pracownicze w Polsce?
Nazwiska uczestników dyskusji podamy wkrótce

Spektakl online

W spektaklu ,,Korpo_racje” najważniejszym zagadnieniem jest istota wolności. Stawia nas przed pytaniem, czy obietnica stałego zatrudnienia, dodatkowych benefitów i rozwijającej się kariery wystarczy, by być szczęśliwym?

Lokalizacja

Instytut im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu

Rynek 27, 50–101 Wrocław

Komentarze