„Paragraf/Artykuł”. Festiwal „Teatru na faktach”

„Paragraf/Artykuł”. Festiwal „Teatru na faktach”

W Instytucie Grotowskiego odbędzie się festiwal „Paragraf/Artykuł” poświęcony prawom człowieka. W programie na żywo znajdzie się 12 spektakli, w tym 2 premiery, 8 dyskusji wokół przestrzegania i łamania podstawowych praw obywatelskich oraz 15 czytań performatywnych.

W programie online znajdą się transmisje dyskusji i czytań, a także rejestracje wywiadów z bohaterami opowieści czy krótkie filmy dokumentalne. Festiwal „Teatru na faktach” to swoisty teatralny raport o stanie naszego kraju. Wydarzenie odbywa się pod Patronatem Honorowym Rzecznika Praw Obywatelskich. 

Festiwal ogólniedostępny

Festiwal „Paragraf/Artykuł” będzie dostępny dla osób niesłyszących, osób niewidomych i niedowidzących oraz osób z niepełnosprawnością ruchową. Na wybranych spektaklach będą wykorzystane audiodeskrypcja i tłumaczenie cieniowe na polski język migowy (dotychczas prawie niestosowane w Polsce).

Wszystkie wydarzenia online będą dostępne za darmo na Facebooku i YouTube Instytutu Grotowskiego. Szczegóły na stronie organizatora.

Zgodnie z konstytucją

Festiwal „Paragraf/Artykuł” koncentruje się na 8 wybranych artykułach z Konstytucji RP:

  • art. 32 [Równość i zakaz dyskryminacji],
  • art. 65 [Wolność wykonywania zawodu],
  • art. 75 [Ochrona lokatorów],
  • art. 31 [Wolność i dopuszczalne ograniczenia],
  • art. 40 [Zakaz tortur],
  • art. 30 [Godność osobista],
  • art. 74 [Ochrona środowiska],
  • art. 38 [Prawo do ochrony życia],

poruszając tematy społecznie aktualne i ważne. Inspiracją dla kuratorów festiwalu – Krzysztofa Kopki i Jakuba Tabisza – była publikacja pt. „Z urzędu. Nieurzędowy raport ze skarg, rozmów, spotkań z Rzecznikiem Praw Obywatelskich VII Kadencji 2015-2020 Adamem Bodnarem”.

Program festiwalu

piątek, 25 czerwca

PIEKARNIA
Art. 32 [Równość i zakaz dyskryminacji]

  • 17.00 – CZYTANIA PERFORMATYWNE: „Emi Japonka”, reż. Ada Tabisz, „Trzydzieści kilometrów”, reż. Wiki Grabowiec (łącznie 40 min) 
  • 18.00 – SPEKTAKL „Tutaj kobiety palą się lepiej”, reż. Filip Jaśkiewicz, Jana Karpienko, Krzysztof Kopka, Ewa Mazgajska, Jolanta Sakowska, Jolanta Solarz-Szwed, Jakub Tabisz (70 min)
  • 20.00 – SPEKTAKL „Zjemy wasze dzieci. Z cebulą”, reż. Dorota Bator, Grzegorz Grecas, Ada Tabisz, Robert Traczyk (95 min)
  • 22.00 – DYSKUSJA „Art. 32 [Równość i zakaz dyskryminacji]” (ok. 90 min)

SALA TEATRU LABORATORIUM
Art. 65 [Wolność wykonywania zawodu]

  • 17.00 – SPEKTAKL „Korpo_racje”, reż. Mateusz Brodowski (60 min)
  • 18.30 – CZYTANIA PERFORMATYWNE „Praca seksualna to praca?”, reż. Mateusz Przyłęcki (30 min)
  • 19.00 – DYSKUSJA „Art. 65 [Wolność wykonywania zawodu]” (ok. 90 min)

sobota, 26 czerwca

PIEKARNIA
Art. 75 [Ochrona lokatorów]

  • 12.00 – CZYTANIA PERFORMATYWNE: „Daleko”, reż. Anna Wieczorek, „Miasto z dykty”, reż. Robert Traczyk (łącznie 40 min)
  • 13.00 – SPEKTAKL „Marzyciele. Historia miejscami prawdziwa”, reż. Małgorzata Jakubowska (65 min)
  • 14.30 – DYSKUSJA „Art. 75 [Ochrona lokatorów i polityka zaspokajania potrzeb mieszkaniowych]” (ok. 90 min)

SALA TEATRU LABORATORIUM
Art. 31 [Wolność i dopuszczalne ograniczenia]

  • 15.00 – SPEKTAKL „W dwóch językach polskich”, reż. Grzegorz Grecas (80 min)
  • 16.30 – CZYTANIA PERFORMATYWNE: „Kobieta na przystanku donikąd”, reż. Marta Kowalska, „Nowa Era – Kamera Era”, reż. Paulina Kajdanowicz (łącznie 40 min)
  • 17.30 – SPEKTAKL „Eski”, reż. Marta Wiśniewska, premiera (do 75 min)
  • 19.00 – DYSKUSJA „Art. 31 [Wolność i dopuszczalne ograniczenia]” (ok. 60 min)

PIEKARNIA
Art. 40 [Zakaz tortur]

  • 16.00 – SPEKTAKL „Tutaj kobiety palą się lepiej”, reż. Filip Jaśkiewicz, Jana Karpienko, Krzysztof Kopka, Ewa Mazgajska, Jolanta Sakowska, Jolanta Solarz-Szwed, Jakub Tabisz (70 min)
  • 18.00 – CZYTANIA PERFORMATYWNE: „Pan Koralik”, reż. Katarzyna Dmoch, „Nie ma jej”, reż. Agnieszka Błaszczak, Aleksandra Spyra (łącznie 40 min)
  • 19.00 – SPEKTAKL „Paraliż. Sprawa Igora Stachowiaka”, reż. Krzysztof Kopka, Jakub Tabisz (70 min)
  • 20.30 – CZYTANIE PERFORMATYWNE „Białoruś. Cela”, reż. Krzysztof Kopka (ok. 50 min)
  • 21.30 – DYSKUSJA „Art. 40 [Zakaz tortur i poniżającego traktowania]” (ok. 90 min)

WYDARZENIE TOWARZYSZĄCE
sobota, 26 czerwca: 
PIEKARNIA, Hyde Park, OTWARTY MIKROFON do czytań tekstów dokumentalnych
Wstęp wolny 

niedziela, 27 czerwca

PIEKARNIA
Art. 30 [Godność osobista]

  • 11.00 – CZYTANIA PERFORMATYWNE: „Wielkie nadzieje”, reż. Laura Sonik, „Rowerek”, reż. Aleksandra Barczyk (łącznie 40 min)
  • 12.00 – SPEKTAKL „Historja”, reż. Dorota Bator (70 min)
  • 13.30 – SPEKTAKL „Hercia”, reż. Ada Tabisz (40 min)
  • 14.30 – DYSKUSJA „Art. 30 [Godność osobista]” (ok. 90 min)

SALA TEATRU LABORATORIUM
Art. 38 [Prawo do ochrony życia]

  • 13.00 – SPEKTAKL „Kwarantanna”, reż. Jakub Tabisz (60 min)
  • 14.30 – CZYTANIA PERFORMATYWNE: „Proces 197”, autorki Kamila Buchalska, Marlena Kuć, „Rosz ha-Szana ’42”, reż. Anna Rakowska, Karolina Zajdel 
  • (łącznie 60 min)
  • 16.00 – SPEKTAKL „Matki wyklęte”, reż. Ada Tabisz, premiera (do 75 min) 
  • 17.30 – DYSKUSJA „Art. 38 Prawo do ochrony życia” (ok. 60 min)

PIEKARNIA
Art. 74 [Ochrona środowiska]

  • 16.00 – CZYTANIE PERFORMATYWNE „Roots”, reż. Jolanta Sikorska (ok. 30 min)
  • 17.00 – SPEKTAKL „W końcu będzie ciepło”, reż. Adrianna Bieżan, Mateusz Brodowski, Dorota Drózd-Skorupska, Berenika Dyczek, Magda Krzyształowicz, Magda Młynarczyk, Aleksandra Nowakowska, Przemysław Piskozub, Bartłomiej Puch, Marta Wiśniewska (110 min)
  • 19.00 – DYSKUSJA „Art. 74 [Ochrona środowiska]” (ok. 90 min)
  • 20.30 – SPEKTAKL „Zjemy wasze dzieci. Z cebulą”, reż. Dorota Bator, Grzegorz Grecas, Ada Tabisz, Robert Traczyk (95 min)

PREMIERY

piątek, 25 czerwca, godz. 21.00, SALA TEATRU LABORATORIUM, „Eski”

  • premiera spektaklu Marty Wiśniewskiej (do 75 min), o godz. 22.30 spotkanie z twórcami (60 min). Spektakl dofinansowano ze środków Krajowej Izby Fizjoterapeutów

sobota, 26 czerwca, godz. 20.30, SALA TEATRU LABORATORIUM, „Matki wyklęte”

  • premiera spektaklu Ady Tabisz, (do 75 min), o godz. 22.00 spotkanie z twórcami (60 min)

WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE
piątek-niedziela 25-27 czerwca: 30 min przed pierwszym wydarzeniem danego dnia

  • PIEKARNIA, foyer, Miriam odlicza czas, instalacja Uli Idzikowskiej. Wstęp wolny 

Bilety na festiwal stacjonarnie: 20-40 zł, dostęp na stronie organizatora

Program

Wideo / zdjęcia

Lokalizacja

Wrocław - różne lokalizacje wg programu dnia

 Wrocław

Komentarze