Wrocławski Teatr Plenerowy 2019

Wrocławski Teatr Plenerowy 2019

Sceną jest trawnik, kopułą teatru – niebo, widownia zasiada na kocach, leżakach, parkowych ławkach.

Scenografia jest lekka, łatwo demontowana, nie niszczy trawy, nie obciąża podłoża i nie wymaga ciężkiego sprzętu.

Prezentowane przedstawienia mają lekką formę, czas trwania nie powinien przekroczyć godziny a treść powinna być dostosowana do widzów w różnym wieku.

Wrocławskie teatry zawodowe podlegające samorządowi, na czas wakacji zamykają swoje siedziby i nie grają przedstawień. Wymusza to poniekąd regulamin pracy, poniekąd spowodowane jest założeniem, że w upalne lato do teatru widz nie przyjdzie. 

Tymczasem spora część wrocławian nie wyjeżdża z miasta dlatego zdecydowaliśmy się połączyć siły, wykorzystać środki i robić teatr w plenerze.

Harmonogram

 • 4 sierpnia – Park Południowy, polanka w sąsiedztwie Parku ESK
 • 11 sierpnia – Park Szczytnicki, polanka w sąsiedztwie kościołka Św. Jana Nepomucena
 • 15 sierpnia – Wyspa Piasek, w okolicy Żywego Pomnika Areny
 • 18 sierpnia – Sępolno, skwer przy ulicy Kosynierów Gdyńskich, Brzóski, Potebni
 • 25 sierpnia skwer pomiędzy ulicami Podwale i  Zygmunta Krasińskiego
 • 1 września – Park Grabiszyński, okolice Górki Skarbowców

Dwa spektakle dziennie:

 • godz. 16:00 – PARADY wg Jana Potockiego i Szekspira,
 • godz. 18:00 – OGRÓD ROGACZY – ŁAWECZKA NIEPODLEGŁOŚCI (przedstawienie przygotowane w zeszłym roku).

Wstęp na spektakl jest wolny, ponieważ koszty produkcji, przygotowania i eksploatacji sfinansuje Gmina Wrocław na mocy stosownej umowy zawartej na realizację zadania z Fundacją Ośrodek, która będzie Producentem Projektu.

Repertuar

Ogród Rogaczy – ławeczka niepodległości 

to farsa kryminalna autorstwa Marka Kocota, a właściwie bardziej satyra na obecne kryminalne produkcje telewizyjne z gatunku paradokumentów. Oto we wrocławskim parku, przy ławeczce niepodległości, pojawiają się tajemniczy obywatele z… rogami na głowie. Policjanci szukają ciała, szef ogromnej korporacji szuka sensu życia, a szef działu HR szuka sprawiedliwości…

Spektakl trwa jedną godzinę 5 minut, w obsadzie aktorki Aleksandra Dytko-Masztalska (Wrocławski Teatr Współczesny), Klaudia Waszak (Teatr Muzyczny Capitol), Andrzej Gałła (Teatr Muzyczny Capitol), Tadeusz Ratuszniak (Wrocławski Teatr Współczesny), Tomasz Krajewski i Marek Kocot (dawniej Teatr Współczesny Wrocław).

Sztuka na 6 osób, dla widzów w różnym wieku, ze szczególnym ukłonem do dorosłych. Premiera spektaklu otwierała projekt Wrocławskiego Teatru Plenerowego w 2018 roku.

Parady autorstwa Jana Potockiego

seria scenek rodzajowych, których bohaterowie wywodzą się z ducha komedii dell’arte. Powstały w 1793 roku i grane były na dworach magnatów Potockich.

To wdzięczny popis żartu scenicznego przeniesionego na płaszczyznę groteski. Dużo ruchu, odrobina pantomimy i spora dawka klownady w kostiumie i scenografii inspirowanej twórczością Rene Margitte’a. Uciekamy od klasycznych strojów i masek włoskiej commedia dell’arte. Uciekamy od tłumaczenia Józefa Modrzejewskiego, które  - mimo, że powszechnie znane i najczęściej dotąd grywane, nosiło już ślady nadgryzień zębem czasu. Nowe tłumaczenie i adaptację (m. In. Poszerzenie o ramę z dramatów Szekspira) przygotował Marek Kocot.

Obsada czteroosobowa złożona z aktorów Teatru Muzycznego Capitol: Klaudii Waszak, Adriana Kący, Mikołaja Woubisheta oraz Marka Kocota Czas trwania około 1 godziny.

 

 Wrocławski Teatr Plenerowy jest przygotowywany ze środków Gminy Wrocław przy współpracy z Wrocławskim Centrum Rozwoju Społecznego i Zarządem Zieleni Miejskiej  

Terminy Wrocławski Teatr Plenerowy 2019

 • Skwer Krasińskiego PARADY wg Jana Potockiego i Szekspira, skwer pomiędzy ulicami Podwale i Zygmunta Krasińskiego 25.08.2019 16:00
 • Skwer Krasińskiego OGRÓD ROGACZY – ŁAWECZKA NIEPODLEGŁOŚCI, skwer pomiędzy ulicami Podwale i Zygmunta Krasińskiego 25.08.2019 18:00
 • Park Grabiszyński PARADY wg Jana Potockiego, okolice Górki Skarbowców 01.09.2019 16:00
 • Park Grabiszyński OGRÓD ROGACZY – ŁAWECZKA NIEPODLEGŁOŚCI, okolice Górki Skarbowców 01.09.2019 18:00

Komentarze