Paraliż

Paraliż

Sprawa Igora Stachowiaka. 15 maja 2016 na wrocławskim rynku policjanci omyłkowo zatrzymali powracającego z klubu nocnego dwudziestopięcioletniego Igora Stachowiaka, uznawszy go za podobnego do poszukiwanego. Został on zatrzymany przez dwa dwuosobowe patrole policji, w gwałtowny sposób obezwładniony, duszony i rażony paralizatorem, po czym odwieziony do komisariatu policji Wrocław-Stare Miasto przy ul. Trzemeskiej 12. Stachowiak został wyprowadzony z pokoju przesłuchań do toalety. Skuty kajdankami i rozebrany ze spodni i bielizny.

Przy zgaszonych światłach 6 policjantów raziło leżącego na podłodze paralizatorem taser. W trakcie przekuwania kajdanek zatrzymanego z przodu do tyłu Stachowiak przestał oddychać [źródło: Wojciech Bojanowski: tvn24.pl]. 10:24 – oficjalna godzina zgonu Igora Stachowiaka w komisariacie policji. Cztery godziny później rozpoczęła się walka o pamięć o utraconym synu. Walka ta trwa do dzisiaj.

Prezentowany spektakl jest pierwszą wersją. Na dzień przed premierą odbędzie się ostatnia rozprawa w sądzie okręgowym we Wrocławiu w sprawie oskarżonych policjantów. Wraz z kolejnymi faktami historia i spektakl będą się rozwijać.

Szczegóły Paraliż

Premiera 2019-06-22
Reżyseria Krzysztof Kopka, Jakub Tabisz
Scenariusz Krzysztof Kopka, Jakub Tabisz
Obsada
  • Dorota Łukasiewicz-Kwietniewska
  • Grzegorz Wojdon
  • Michał Szwed
Gatunek dramat

Lokalizacja

Instytut im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu

Rynek 27, 50–101 Wrocław

Komentarze