Spektakl „The Prisoner” z okazji otwarcia Piekarni

Spektakl „The Prisoner” z okazji otwarcia Piekarni

25-27 kwietnia 2019 roku we Wrocławiu niezwykłe wydarzenie: „The Prisoner” – spektakl Teatru Bouffes du Nord w reżyserii Petera Brooka, jednego z najwybitniejszych reżyserów współczesnego teatru, i jego współpracowniczki artystycznej Marie-Hélène Estienne. Pokazy odbędą się w nowej przestrzeni Instytutu Grotowskiego – Piekarni i jednocześnie zainaugurują działalność Centrum Sztuk Performatywnych.

Prawdziwa historia

Gdzieś na świecie, przed więzieniem, siedzi samotnie człowiek. Kim jest? Dlaczego siedzi przed więzieniem? Te pytania zadają Peter Brook i Marie-Hélène Estienne, opowiadając historię tytułowego więźnia. „The Prisoner” to prawdziwa historia afgańskiego młodzieńca, który popełnia zbrodnię. Jego mistrz przekonuje jednak sędziego, aby wydał wyjątkowy wyrok. Winny ma odsiadywać karę nie w więzieniu, ale… vis-à-vis więzienia. Spektakl jest przypowieścią o wolności, samotności, sprawiedliwości – w minimalistycznej, sugestywnej scenografii.

Znakomite recenzje po premierze w Paryżu

Przedstawienie, którego premiera miała miejsce 6 marca 2018 w Teatrze Bouffes du Nord w Paryżu, zebrało znakomite recenzje: „Siła spektaklu tkwi właśnie w jego elipsach, pustych przestrzeniach, które pozwala wypełnić naszym emocjom, doznaniom i inteligencji. «The Prisoner», grany w języku angielskim przez zespół głównie czarnoskórych aktorów o niezwykłej elegancji i subtelności, daje wyzwolenie” („Télérama”); „Geniusz reżyserii teatralnej sprawia, że nie możemy odróżnić tego, co mamy przed oczyma, od tego, co rozgrywa się w naszej wyobraźni” („Libération”); „Na godzinę i piętnaście minut Ziemia przestaje wirować w szaleńczym tempie, żeby Pan Brook mógł wyszeptać do naszego ucha jedną ze swoich pięknych uniwersalnych opowieści”(„Les Echos”).

Program „Masters in Residence”

Spektakl powstał w koprodukcji Instytutu im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu, National Theatre w Londynie, Ruhrfestspiele Recklinghausen, Yale Repertory Theatre w New Haven oraz Theatre for a New Audience w Nowym Jorku. We Wrocławiu będzie prezentowany w ramach prowadzonego przez Instytut im. Jerzego Grotowskiego od 2010 roku programu „Masters in Residence”.

Bilety do nabycia na http://www.bilety.grotowski-institute.art.pl/.

Wideo / zdjęcia

Szczegóły Spektakl „The Prisoner” z okazji otwarcia Piekarni

Premiera 6 marca 2018
Reżyseria Peter Brook, Marie-Hélène Estienne
Obsada
  • Philippe Vialatte
  • Hervé Goffings
  • Omar Silva
  • Kalieaswari Srinivasan
  • Vasanth Selvam
  • Hayley Carmichael
Projekt David Violi
Tytuł oryg. The Prisoner
Kraj Francja
Rok 2018
Długość 70 min

Lokalizacja

Piekarnia – Instytut Grotowskiego

Księcia Witolda 62–70,  Wrocław

Komentarze