Instytut Grotowskiego_Daisuke_Yoshimoto_fot_Joanna_Stoga

„Actor’s Hub” w Instytucie Grotowskiego

16 października 2018 w Instytucie Grotowskiego we Wrocławiu startuje nowy, międzynarodowy projekt pod nazwą „Actor’s Hub”. Jesienna edycja – Japanese Traces – poświęcona zostanie japońskiej tradycji butō i metodzie aktorskiej Tadashiego Suzukiego.

„Actor’s Hub” – nowy projekt Instytutu Grotowskiego – organizowany będzie cyklicznie: jesienią (październik–listopad) i wiosną (kwiecień). To cykl warsztatów skupionych wokół treningu aktorskiego, badanego w Instytucie Grotowskiego od roku 2004. W ciągu kilku intensywnych tygodni uczestnicy będą mogli zgłębić techniki aktorskie oraz praktyki i filozofie ruchu z całego świata. Udział w warsztatach pozwala odkryć potencjał ekspresji oraz nauczyć się odczuwania i rozumienia scenicznej obecności. Warsztatom towarzyszyć będą pokazy pracy i spotkania z artystami.

Jesienna edycja odbywa się pod hasłem Japanese Traces. Poświęcona zostanie głównie tradycji butō – współczesnej japońskiej sztuki scenicznej (m.in. warsztaty poprowadzą Daisuke Yoshimoto oraz tancerze Tomoe Shizune & Hakutobo), metodzie aktorskiej Tadashiego Suzukiego – serii rygorystycznych ćwiczeń rozwijających świadomość i kontrolę energii, oddechu i równowagi, a także japońskiej sztuce walki aikido. Część japońską dopełnią m.in. metoda pracy Theodorosa Terzopoulosa – intensywny trening psychofizyczny dla aktorów, bazujący na kontroli oddechu i biomechanika teatralna Wsiewołoda Meyerholda stanowiąca syntezę tradycji teatru europejskiego i teatrów Wschodu, trening skupiony na nauczaniu najbardziej fundamentalnych zasad rzemiosła aktorskiego.

Program warsztatowy adresowany jest do osób posiadających doświadczenie teatralne: profesjonalnych aktorów, studentów szkół aktorskich, tancerzy, choreografów, performerów oraz instruktorów i praktyków teatralnych. Tegoroczna edycja przewidziana jest jako całościowy, zamknięty program, obejmujący wszystkie warsztaty w październiku i listopadzie, ale możliwe jest wzięcie udziału w wybranych sesjach. Dodatkowo w ramach Actor’s Hub odbędą się otwarte pokazy pracy.

W październiku amerykański reżyser Kameron Steele (20 października 2018), który od trzydziestu lat jest aktorem i tłumaczem Tadashiego Suzukiego, zademonstruje i omówi kluczowe ćwiczenia i pojęcia metody Suzukiego. W listopadzie zobaczymy pokaz pracy metody Tomoe butō (10 listopada 2018), który poprowadzą Kagaya Sanae i Irisawa Satahiko z zespołu Tomoe Shizune & Hakutobo Butoh, a także pokaz pracy Aleksieja Lewińskiego (16 listopada 2018), który dotyczyć będzie biomechaniki teatralnej stworzonej przez Wsiewołoda Meyerholda i jego aktorów w pierwszych dziesięcioleciach XX wieku. Wstęp na pokazy pracy jest wolny dla wszystkich zainteresowanych.

Wideo / zdjęcia

Lokalizacja

Instytut im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu

Rynek 27, 50–101 Wrocław

Komentarze