'Królowie Nadbużańscy' otwarcie wyjątkowej wystawy w Centrum Kultury ZAMEK

Wystawa: „Królowie Nadbużańscy” w Centrum Kultury Zamek

Mieszkańcy nadbużańskich wiosek, seniorzy oraz dzieci wystylizowani na kresowe bóstwa w strojach z trawy, polnych kwiatów, kory czy suszonych owoców, pozujący wśród dzikiej przyrody Podlasia – z takimi portretami będziemy mogli się zetknąć w Centrum Kultury „Zamek” na wystawie fotografii Pawła Adamca pt. „Królowie Nadbużańscy”.  Na otwarcie ekspozycji połączone ze spotkanie z autorem zdjęć oraz koncertem projektu Violet Ultra, organizatorzy zapraszają w piątek 28 kwietnia o godz. 18.00, wstęp wolny.

Królowie Nadbużańscy

To wyjątkowy projekt realizowany przez Pawła Adamca w 2015 roku, który zrodził się z potrzeby aktywizacji wiekowych osób wsi położonych nad Bugiem.

Bohaterowie cyklu w trakcie trwania sesji, dzielili się niezwykłymi historiami dotyczącymi ich życia oraz losów nadbużańskich okolic. W opowieściach ukazywali zupełnie inną, wręcz odrealnioną rzeczywistość, a siebie samych często określali, jako społeczność odciętą. Często wracającym tematem był problem wyludnienia się ich rodzimych wsi oraz zubożenie społeczności. Mieszkańcy wskazywali także na brak jakichkolwiek form rozrywki, uwzględniających osoby starsze. Rozmowom towarzyszył zawsze wątek śmierci, traktowanej bardzo naturalnie, oswojonej i niestrasznej

Rok później Adamiec postanowił kontynuować projekt, ale tym razem do współpracy zaprosił dzieci. Dużym ułatwieniem w pracy było to, że większość dzieci znała pierwszą odsłonę Królów – seniorów. Pomogło to im w zrozumieniu głównego zamysłu projektu oraz celu wykonywania tego typu charakteryzacji i zdjęć.

Violet Ultra

To melancholijno-przebojowa mieszanka skandynawskiej elektroniki, słowiańskiej melodyki i niebanalnych tekstów. Violet Ultra jest muzycznym przedłużeniem działalności wrocławskiego niezależnego Psychoteatru. W 2016 roku Totoro stworzył kostium Królowej Lasu - postaci wykreowanej przez Psychoteatr w monodramie muzyczno-wokalnym „LAS”  Violet Ultra wykonuje na żywo utwory ze spektaklu „LAS” jako set koncertowy pod tytułem „Królowa Lasu”.

Paweł TOTORO Adamiec

Fotograf, charakteryzator, projektant, architekt krajobrazu. Wykładowca KUL i Lubelskiej Szkoły Fotografii. Swoje prace publikował w wielu światowych i polskich wydawnictwach i portalach (takich jak Wysokie Obcasy, Duży Format, National Geographic, Make-Up Artist Magazine, Szeroki Kadr). Laureat wielu nagród i wyróżnień, m.in.: Żurawie 2011, Blog Vogue Italia 2012, Gardenia 2015 (+Garden Concept), Człowiek Roku 2016 - kategoria kultura. Autor okładki do pierwszej polskiej encyklopedii mody Fashion Book Poland oraz pierwszego katalogu polskiego wzornictwa POLISH DESIGN. Członek Fundacji Kultury Audiowizualnej Beetle.pl oraz Agencji Multimedialnej Kaiju.pl.  Podstawy wiedzy przyrodniczej i artystycznej zdobył na architekturze krajobrazu KUL. Fotografiką kreatywną zaczął zajmować się w 2009 roku. Na potrzeby sesji zdjęciowych wykonuje kostiumy, makijaże, fryzury i scenografie, sięgając po nietypowe materiały i techniki pracy. Inspiracji szuka w przyrodzie, muzyce i baśniach oraz świecie mody. W swoich pracach ukazuje mocno zniekształconą, teatralną rzeczywistość. Szczególną uwagę zwraca na emocjonalny wymiar zdjęć oraz dowolność ich interpretacji.

Jest autorem projektów aktywizacyjnych, włączających w działania artystyczne różne grupy wiekowe i społeczne. Specjalizuje się w projektowaniu i kształtowaniu przestrzeni osiedlowych oraz publicznych terenów zieleni. Prowadzi badania dotyczące znaczenia i doboru roślinności w obszarach zabudowy wielorodzinnej oraz jej udziału w strukturach ekologicznych miasta.

Wideo / zdjęcia

Lokalizacja

Centrum Kultury „Zamek”

pl. Świętojański 1, 54-076 Wrocław

Komentarze