Otwarcie ESK – „Brzmienia” Eduardo Chillida

Wystawa „Brzmienia” Eduardo Chillida

Wystawa prac legendarnego hiszpańskiego rzeźbiarza abstrakcjonisty Eduarda Chillidy. Uważany jest za najważniejszego artystę hiszpańskiego drugiej połowy XX wieku oraz za jednego z najważniejszych rzeźbiarzy na świecie. Na wrocławskiej wystawie zobaczymy czterdzieści prac baskijskiego artysty. Zobaczymy m.in. pracę z alabastru, rzeźby z żelaza.  Ekspozycję uzupełnią dwie instalacje dźwiękowe zrealizowane przez kompozytorkę Gorkę Aldę. 

Chillida (1924 – 2002) urodził się, wychował i umarł w San Sebastian. Był Baskiem i to właśnie miłość do miejsca, z którego pochodził, nacechowała jego prace. Tworzył w trwałych materiałach jak stal, kamień, cement. Pełne emocji rzeźby, o kształtach wywodzących się z natury, koncentrują wewnętrzną energię, śmiałe formy są monumentalne, nawet jeśli posiadają niewielkie rozmiary. Dzieła stanowią formę syntezy rzeźby i architektury, która znajduje swe źródło w muzyce. Sam artysta twierdził, że materiał rzeźbiarski i muzyka są jak dźwięk i cisza, wiele jego prac jest hołdem złożonym kompozytorom, od dzieciństwa fascynował go Bach. Jedną z najwybitniejszych jego realizacji jest Peine del vento ("Grzebień wiatru"), znajdującą się na skalistym brzegu San Sebastian.

Kuratorzy: Inés R. Artola, Ignacio Chillida.

Finisaż: koncert 11.03 o godz. 17 i 19. Usłyszymy utwory skomponowane specjalnie na tę okazję przez José M. Sánchez-Verdú. W koncercie udział biorą: akordeonista Iñaki Alberdi, kwartet saksofonowy Sigma Project, Iwo Jedynecki (akordeon) oraz Radosław Mysłek (txalaparta). Bilety na koncert są darmowe, ale trzeba odebrać je osobiście w info punkcie galerii Awangarda BWA Wrocław przy Wita Stwosza 32. Na koncert o godz. 17 codziennie do dnia koncertu (11.03) od godz. 11 rozdawanych jest 10 biletów pierwszym chętnym osobom. Bilety na koncert o godz. 19 można zdobyć biorąc udział w konkursie. Wystarczy odpowiedzieć na pytanie: Czym jest dla Ciebie związek muzyki i rzeźby?. Odpowiedzi wysyłamy na adres: kamil.sobkowicz@wroclaw2016.pl Konkurs trwa do czwartku, 10 marca, do północy.

Na ostatnie otwarte oprowadzania po wystawie Chillidy można wybrać się w sobotę, 12 marca 2016 o godzinie 12 i w niedzielę, 13 marca 2016 o godzinie 14. Na oprowadzanie obowiązują zapisy pod mailem: oprowadzanie.chillida@bwa.wroc.pl 

Wideo / zdjęcia

Lokalizacja

galeria Awangarda BWA Wrocław

 

Komentarze