wroclaw.pl strona główna
wroclaw.pl strona główna Wydarzenia we Wrocławiu. Sprawdź aktualny kalendarz imprez Wydarzenia - strona główna

Infolinia 71 777 7777

7°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 19:55

wroclaw.pl strona główna
  1. wroclaw.pl
  2. Wydarzenia
  3. Sztuka
  4. „Święte obrazki. Pasje kolekcjonerskie i badawcze o. Nikolausa von Lutterottiego”

„Święte obrazki. Pasje kolekcjonerskie i badawcze o. Nikolausa von Lutterottiego”

Kliknij, aby powiększyć
Plakat „Święte obrazki. Pasje kolekcjonerskie i badawcze o. Nikolausa von Lutterottiego”
Dzieciątko Jezus z Pragi, XIX w.
  • TERMINY: Zakończyło się 29.01.2023 (449 dni temu)
  • Miejsce: Muzeum Etnograficzne Oddział Muzeum Narodowego we Wrocławiu
  • BILETY: Wstęp biletowany / Cena biletu od 8zł do 10 zł

FILTRUJ

RODZAJ

OPIS

Muzeum Etnograficzne Oddział Muzeum Narodowego we Wrocławiu zaprasza na nową wystawę czasową, która będzie prezentowana od 11 listopada 2022 do 29 stycznia 2023. Kuratorzy: Joanna Kurbiel i Arkadiusz Dobrzyniecki. Przedstawiały świętych patronów.

Pełniły funkcje religijne i ochronne. Przypominały o cudach i związanych z nimi legendach. Ilustrowały miejsca pielgrzymek i formy kultu.

Zawierały modlitwy, sentencje i życzenia. Towarzyszyły chrztom, ślubom i pogrzebom. Trafiały do świętego kąta w każdej izbie, między karty modlitewników, ofiarowywano je bliskim. Wystawa „Święte obrazki” to pierwsza tak obszerna prezentacja wyjątkowej kolekcji grafik dewocyjnych i obrazów na szkle zebranych przez o. Nikolausa von Lutterottiego, ostatniego przeora zgromadzenia benedyktynów w Krzeszowie oraz pierwsza ekspozycja mu poświęcona.

Na wystawie zostaną pokazane obrazy na szkle oraz wybór ok. 500 grafik z imponującego, bo liczącego kilkanaście tysięcy eksponatów, zbioru, który przez ćwierć wieku zgromadził i pieczołowicie opracował Lutterotti. O. Nikolaus von Lutterotti przyszedł na świat jako Marco von Lutterotti 22 lipca 1892 r. w Kaltern (Włochy).

W 1912 r. wstąpił do klasztoru benedyktynów Emaus w Pradze i przyjął imię zakonne Nikolaus. W 1922 r. przybył do klasztoru w Krzeszowie, gdzie obok rozległej pracy duszpasterskiej zajął się kolekcjonowaniem m.in. grafik dewocyjnych, obrazów na szkle i albumów graficznych.

Opublikował też ponad 70 książek i artykułów dotyczących cysterskiego Krzeszowa, dóbr zakonnych i dzieł sztuki artystów tam tworzących. Najważniejsze opracowania naukowe poświęcił barokowemu malarzowi Michaelowi Willmannowi.

Zmarł 28 października 1955 r. w Stuttgarcie, pochowany został na cmentarzu swego domu zakonnego w Bad Wimpfen (Niemcy).

Miejsce

Zobacz także