Spacer performatywny po willi Karpowiczów

Spacer performatywny po willi Karpowiczów

Zapowiadany w ubiegłym roku projekt społecznego przywracania pamięci na Krzykach zaczynamy od serii spacerów performatywnych po willi Karpowiczów, która po remoncie w przyszłym roku stanie się siedzibą Fundacji Olgi Tokarczuk.
 
Spacery przygotowane przez studentów wrocławskiej filii Akademii Sztuk Teatralnych pozwolą wyobrazić sobie życie na Krzyckiej 29. Podstawę scenariusza stanowią wspomnienia żyjących mieszkańców, wyniki kwerend archiwalnych zleconych przez Fundację OT, a także teksty Tymoteusza Karpowicza.
 
Piekarz, tłumaczka, pisarz, studentka, matka, guwernantka, siostra. Niemiec, Żydówka, Polak. Osoba Której Się Nie Podoba. Osoba Której Nie Ma. W moim domu skrzyżowały się losy ludzi, którzy poza tym miejscem nie mieli ze sobą nic wspólnego. Którzy nigdy się nie spotkali albo tylko minęli się w drzwiach. Pozostawione przez nich przedmioty i wspomnienia wciąż jednak szurają, nucą, stukają, skrzypią…
 
Podobnie jak w wypadku wielu innych budynków z terenów, gdzie granice państw ulegały przesunięciom, historia willi przy Krzyckiej 29 składa się z kolejnych warstw. Swoje ślady zostawili tu niemiecki mistrz piekarski Gustav Schwarz, żydowska tłumaczka Anna Dresner, polski stolarz Ryszard Pytel, a także poeta-ogrodnik Tymoteusz Karpowicz wraz z żoną Marią i Jan Stolarczyk, wrocławski wydawca.
 
Dla większości zamieszkujących go rodzin, dom przy Krzyckiej nie był spokojną przystanią, raczej punktem, z którego wyruszano w bliższe i dalsze podróże, często podejmowane wbrew własnej woli. Miejsce, z którego wielu wyjechało, wkrótce stanie się domem rezydencyjnym, do którego przyjeżdżać będą twórcy z całego świata, tworząc wspólnie z wrocławianami jego przyszłą historię.

To jedno z pierwszych wydarzeń programu Fundacji Olgi Tokarczuk, który zostanie zainaugurowany 3 października podczas konferencji prasowej w ramach „Jesień we Wrocławiu – Mieście Literatury”. Mamy niewątpliwy przywilej pokazać Państwu willę Marii i Tymoteusza Karpowiczów jeszcze przed remontem. 
 
Miejsce: willa Karpowiczów, Krzycka 29
Terminy: 6 i 8 października 2020 r., godz. 15.00, 16.00, 17.00 Obowiązują zapisy.
 
Organizatorzy: Fundacja Olgi Tokarczuk, Wrocławski Dom Literatury

Lokalizacja

Willa Karpowiczów

Krzycka 29,  Wrocław

Komentarze