Wystawa „190 lat Synagogi pod Białym Bocianem we Wrocławiu” w Synagodze

Wystawa „190 lat Synagogi pod Białym Bocianem we Wrocławiu” w Synagodze

Wystawa ma na celu uczczenie 190-lecia Synagogi pod Białym Bocianem, miejsca niezwykle ważnego na mapie Wrocławia. Ekspozycja będzie poświęcona historii Starej Synagogi, jej roli w życiu wrocławskiej Gminy Żydowskiej oraz ludziom z nią związanych.

Pierwsze modlitwy we wrocławskiej Synagodze odbyły się w kwietniu 1829 r. W okresie powojennym Synagoga została zamknięta i doprowadzona do ruiny, w roku 1995 powróciła do swej funkcji miejsca kultu. Nic by się nie udało bez grupy ludzi, których determinacja pozwoliła zebrać fundusze i przeprowadzić karkołomny remont. Na ich czele stanął Jerzy Kichler, spiritus movens odbudowy żydowskiej społeczności we Wrocławiu. Jest on również kuratorem wystawy „190 lat Synagogi Pod Białym Bocianem” i inicjatorem obchodów jubileuszu świątyni, które przypadną na 21. edycję Festiwalu Kultury Żydowskiej SIMCHA we Wrocławiu.

Organizator, Fundacja „PRO ARTE 2002”, we współpracy z Fundacją Bente Kahan i Gminą Wyznaniową Żydowską we Wrocławiu, zaprezentuje wystawę fotografii dokumentujących dzieje Synagogi na tle dramatycznych wydarzeń z ostatnich dwóch stuleci. Wspomniane zostaną sylwetki zasłużonych dla Gminy Breslau postaci, takich jak Abraham Geiger i Zachariasz Frankel. Pokazany będzie również proces odbudowy Synagogi, a także życie wrocławskiej diaspory po II wojnie światowej.

Wystawa ma także na celu przyczynić się do szerzenia idei szacunku i tolerancji międzyreligijnej, zwalczania przejawów antysemityzmu i ksenofobii oraz integrowania lokalnej społeczności we wspólnym zdobywaniu wiedzy o wrocławskich Żydach i ich świątyni. Wystawie będzie towarzyszył wykład, dyskusja oraz pokaz filmowy. Wystawę będzie można obejrzeć na I balkonie Synagogi od 5 czerwca do końca sierpnia.

Wydarzenia towarzyszące, 5. czerwca:

17:00 OPOWIEŚĆ O ODBUDOWIE SYNAGOGI POD BIAŁYM BOCIANEM W LATACH 1996-2010
uczestniczą Klara Kołodziejska, Bente Kahan, Anna Kościuk, Anatol Kaszen, Marek Mielczarek, Maciej Sygit, Maciej Wełyczko, prowadzi Jerzy Kichler
Synagoga, wstęp wolny.

20:30 KINO SIMCHA: 190 LAT SYNAGOGI POD BIAŁYM BOCIANEM WE WROCŁAWIU
projekcja materiałów archiwalnych dotyczących odbudowy Synagogi pod Białym Bocianem
wprowadzenie Jerzy Kichler
Mleczarnia, wstęp wolny.

Lokalizacja

Synagoga pod Białym Bocianem

Włodkowica 5a, 50-072 Wrocław

Komentarze