Maria Michoń / Ten obraz sie na mnie patrzy

Bryły Platona IV Edycja. Maria Michoń

Tytuł wystawy zaczerpnięty został od jednego z obrazów wchodzących w skład cyklu, który powstawał na przestrzeni jednego roku.

Wystawę łączy motyw oka, patrzenia i podglądania. Oczy przedstawiono w sposób graficzny, czasem naszkicowano sprayem, a innym razem narysowane zostały na odwrocie płótna. Każdy obraz ma własną parę oczu, dzięki czemu może „obserwować” widza.

Kolejnym elementem scalającym wystawę jest bohaterka pojawiająca się na wszystkich obrazach – „Pani Rosiczka”. W kolejnych dziełach przechodzi ona własną metamorfozę: początkowo przedstawiona jest w formie stylizowanych figur kobiecych o wyraźnym czarnym obrysie i z falującymi włosami. Następnie bohaterce wyrastają ostre pazury, traci ona również swoją czuprynę, w której miejscu pojawiają się kolce, aż wreszcie w obrysie ust widzimy ostre zęby.

Stylistyka większości prac nawiązuje do Pop-artu a także Urban-artu. Prace tworzą logiczny ciąg: od dzieł mocno graficznych, po bardziej swobodne i ekspresyjne. O artystce: Maria Hulist (pseudonim artystyczny Maria Michoń) urodziła się 3 stycznia 1989 r. w Częstochowie.

Ukończyła Uniwersytet Fryderyka Chopina w Warszawie, otrzymując dyplom magistra sztuki - specjalność gra na skrzypcach w 2013r. w klasie prof. Romana Lasockiego. Dwukrotna stypendystka Prezydenta miasta Częstochowy oraz beneficjentka Stypendium Artystycznego Naczelnika Wydziału Kultury i Sztuki w Częstochowie. W roku 2017 obroniła dyplom w pracowni malarstwa sztalugowego prof. AJD Janusza Rafała Głowackiego i dr Jakuba Jakubowskiego na Akademii Jana Długosza.

Od 2018 roku kontynuuję swoją edukację na Uniwersytecie Humanistyczno – Przyrodniczym im. Jana Długosza w Częstochowie w pracowni malarstwa architektonicznego pod kierunkiem prof. Jarosława Kweclicha.

Elementem charakterystycznym prac artystki są wyrazistość kształtów i kontrastowe zestawienie często jaskrawych kolorów. Ludzkie ciało - zarówno w tańcu jak i ukazane statycznie - stanowi źródło inspiracji dla malarki w jej ostatnich pracach. Wernisaż wystawy odbędzie się 18 kwietnia (czwartek).

Lokalizacja

Klubokawiarnia Mleczarnia

Pawła Włodkowica 5, 50-072 Wrocław

Komentarze