Wszyscy spotkamy się w tym samym miejscu

Wszyscy spotkamy się w tym samym miejscu

Galeria zaprasza na drugą wystawę w tej nowej przestrzeni. Tym razem przyjrzymy się, jak można postrzegać dźwięk i ruch w kontekście eksperymentalnych zjawisk artystycznych.

Nieustannie przebywamy w sferze dźwięków. Czasami jest to niezauważalny element otoczenia, ale innym razem może nas przytłoczyć swoją inwazyjnością. Stale go odbieramy i produkujemy: mówiąc, poruszając się, a nawet oddychając.

Mimo że w galeriach sztuki dźwięk bywa traktowany instrumentalnie – jako coś pełniącego wyłącznie funkcję estetyczną lub ilustracyjną – to próbując uchwycić jego naturę, odkrywa się możliwości całkiem innego doświadczania swojego miejsca w świecie. Podobne znaczenie w postrzeganiu przestrzeni, jej wymiarów, podziałów i połączeń odgrywa fizyczny ruch, jego prędkość i rytm, powtarzalność i ugruntowanie w konkretnych ciałach.

Wystawa Wszyscy spotkamy się w tym samym miejscu to połączenie dwóch praktyk kuratorskich odwołujących się do zagadnień dźwięku i ruchu w kontekście sztuki współczesnej. Pierwsza – przygotowana przez Pawła Szroniaka i związana z tematem percepcji dźwięku – ma wyznaczać rodzaj konceptualnej ramy i zorganizowanego otoczenia.

Druga – za którą odpowiadają Magdalena Zamorska i Karolina Wycisk – będzie skupiona na nowym spojrzeniu na zagadnienia współczesnej choreografii i zagości w przestrzeni wystawy, reinterpretując poszczególne wątki w tygodniowym rytmie, odmierzanym wizytami czterech artystek związanych ze sceną ruchu.

artyści: Wojciech Bruszewski, Sebastian Buczek, Matěj Frank, Grupa Budapeszt, Sarah Hennies, Łukasz Jastrubczak, Rolf Julius, Brandon LaBelle, Karolina Pietrzyk, Gilbert Schneider, Kama Sokolnicka, Wandelweiser Komponisten Ensemble, Ryszard Waśko, Tobias Wenig, Christian Wolff, Zorka Wollny, Anna Zaradny, Artur Żmijewski

Rezydencje choreograficzne: Anna Nowicka, Aleksandra Osowicz, Magdalena Ptasznik, Agata Siniarska
kuratorzy: Paweł Szroniak, Karolina Wycisk, Magdalena Zamorska
współpraca: estate rolf julius, Fundacja Performat.

Wideo / zdjęcia

Lokalizacja

Galeria BWA Wrocław Główny

Piłsudskiego 105,  Wrocław

Komentarze