Klinika Lalek ma 30 lat - wystawa

Klinika Lalek ma 30 lat - wystawa w CK Agora

Wystawa ze zbiorów scenograficznych Teatru Klinika Lalek to wyjątkowa okazja do zaglądnięcia w głąb bogatej i ciekawej historii wyjątkowego teatru wędrownego lalki, figury, formy i metafory. Nasza wrocławska prezentacja będzie pozwalała przyjrzeć się teatralnym dziełom sztuki z bliska. Podczas wystawy pokażemy ogromne lalki teatralne, metaforyczne maski, machiny, instalacje, elementy kostiumów i inne osobliwe elementy scenograficzne, odkryjemy konstrukcje lalek i techniki w jakich zostały wykonane, wskażemy ulubione tworzywa, a przy okazji przybliżymy historie uduchowionych spektakli, które powstały w artystycznym Wolimierzu.

Twórczość Kliniki Lalek porusza ponadczasowe tematy duchowości człowieka i podróży, której celem jest kres życia, a tym samym ostateczne wyzwolenie. Twórcy spektakli pragną nieść ideę święta, wspólnego uczestnictwa i rozkoszy ucztowania. Sięgają do symboliki wielu kultur i religii, szczególnie Dalekiego Wschodu, ale też do tradycyjnych słowiańskich wierzeń ludowych. Tworzenie obrazów symbolicznych ma pomagać w zrozumieniu sensu obecności i istoty życia człowieka.

Wiodącym tworzywem spektakli jest oczywiście aktor i lalka – współistniejące ze sobą, działające obok siebie, wspólnie budujące niecodzienne postaci sceniczne. Sferę wizualną działań teatralnych stanowią charakterystyczne ogromne lalki animowane od wewnątrz, inspirowane kukłami Bread and Puppet Theatre, ale także drewniane maski, gigantyczne jeżdżące machiny-wehikuły, różnego rodzaju instalacje, flagi oraz otwarty ogień. Materiały z których powstają lalki, rekwizyty, scenografia i kostiumy w większości ponownie wykorzystywane  to stare maszyny, przerobione ubrania lub surowce naturalne. Wehikuły, które uczestniczą w spektaklach powstały w wyniku zespolenia wielu części złomu lub starych maszyn rolniczych. Natomiast lalki głównie wykonywane są ze styropianu pokrytego warstwami papieru, kleju i tkanin. Mnogość drewnianych elementów jest efektem prac rzeźbiarskich w izerskim surowcu – Macieja Wokana, Piotr Sarama i Łukasza Runge. Niebanalne kostiumy są zaś autorstwa plastyczki Izy Paczulskiej ze Świecia.

Na jubileuszową wystawę poświęconą działalności Kliniki Lalek z Wolimierza zapraszamy do galerii Centrum Kultury Agora. Wystawa czynna do 16.07.2018 od poniedziałku do piątku w godz. 9.00 -17.00.

 

  • Kurator: Wiesław Drzewiecki
  • Oprawa muzyczna: Włodzimierz Kiniorski

Lokalizacja

Centrum Kultury Agora

Serbska 5a, 51-111 Wrocław

Komentarze