Wystawa „Sztuka Wicekrólestwa Peru” w Muzeum Narodowym

Wystawa „Sztuka Wicekrólestwa Peru” w Muzeum Narodowym

Matka Boska w barwnym pióropuszu, mierzące z arkebuzów anioły ubrane w wyszukane dworskie stroje, słynny wizerunek Chrystusa Wybawiciela od trzęsień ziemi – to niektóre z niezwykłych przedstawień pokazywanych na wystawie sztuki peruwiańskiej XVII-XIX wieku. To pierwsza w Polsce prezentacja sztuki Peru tego okresu i okazja do poznania twórczości łączącej elementy o pochodzeniu lokalnym i żywej jeszcze tradycji imperium Inków z malarstwem, które pojawiło się tam wraz z przybyciem kolonizatorów.

Artystyczne dziedzictwo Peru widzowie będą mogli poznać dzięki uznanej w świecie kolekcji Barbosa-Stern, budowanej od 1966 r., będącej obecnie jedną z największych atrakcji Limy. W jej skład wchodzą obrazy, rzeźby, wyroby ze srebra.

Na wystawie pokazywane będą m.in. portrety świętych z Limy – św. Róży i św. Marcina de Porrès, anioły w strojach dworzan, uzbrojonych w arkebuzy, ponieważ Indianie utożsamiali przywiezioną przez konkwistadorów broń palną z Illapą, bogiem pioruna.

Na słynnym obrazie z Pomaty Matka Boska zamiast korony nosi barwny pióropusz z piór strusi amerykańskich – w czasach inkaskich była to oznaka władzy politycznej.Na uwagę zasługują również wyroby ze srebra o oryginalnych i wyszukanych formach, świadczące o wybitnym kunszcie miejscowych złotników. Jednym z nich jest niezwykła kadzielnica w formie pancernika, którego tułów daje się rozłożyć na dwie części, by uzyskać palenisko, oraz pojemnik do przechowywania kadzideł.

Wśród wyrobów ze złota wyjątkowe miejsce zajmują tupus, czyli ozdobne metalowe szpile używane do spinania elementów stroju, stale obecne w andyjskim świecie, występujące od czasów królestw przedinkaskich aż do dzisiaj.

Lokalizacja

Muzeum Narodowe we Wrocławiu

pl. Powstańców Warszawy 5, 50-153 Wrocław

Komentarze