Opowieść o niezwykłym muzeum - oprowadzanie po wystawie malarstwa "Muzeum Książąt Lubomirskich. Nie/zapomniana historia"

Opowieść o niezwykłym muzeum – oprowadzanie po wystawie

26 kwietnia o godz. 17.00 organizatorzy zapraszają na jedyne kwietniowe oprowadzanie po wystawie odbywające się w ramach cyklu „Wokół Muzeum Książąt Lubomirskich”. Wstęp wolny.

Opowieść o niezwykłym muzeum, pod takim tytułem odbędzie się oprowadzanie po wystawie „Muzeum Książąt Lubomirskich. Nie/zapomniana historia", która do 1 lipca 2018 prezentowana jest w gmachu Ossolineum przy ul. Szewskiej 37 we Wrocławiu.

Początek „nie/zapomnianej” historii Muzeum Książąt Lubomirskich datuje się na 25 grudnia 1823 roku, kiedy o jego utworzeniu we Lwowie zadecydowało porozumienie zawarte pomiędzy hrabią Józefem Maksymilianem Ossolińskim, założycielem Zakładu Narodowego, oraz księciem Henrykiem Lubomirskim.

Pierwszymi nabytkami muzeum były przekazy obu fundatorów, uzupełniane w ciągu kolejnych lat licznymi darowiznami. Do wybuchu drugiej wojny światowej muzeum stanowiło nierozłączną część Ossolineum. Zgromadzony w nim zbiór obrazów liczył w 1939 roku około 1500 dzieł, z których znaczna część znajduje się obecnie w Lwowskiej Narodowej Galerii Sztuki im. B.G. Woźnickiego.

Aktualnie Muzeum Książąt Lubomirskich odtwarzane jest na wzór przedwojennej formuły w ramach Zakładu Narodowego im. Ossolińskich we Wrocławiu. O zbiorach muzeum, a w szczególności zbiorze malarstwa opowiedzą Beata Długajczyk i Leszek Machnik z Działu Sztuki Muzeum Książąt Lubomirskich w Zakładzie Narodowym im. Ossolińskich, autorzy książki „Początki Muzeum Lubomirskich" oraz przygotowywanej publikacji o historii zbioru malarstwa Muzeum Lubomirskich. 

Wideo / zdjęcia

Lokalizacja

Zakład Narodowy im. Ossolińskich we Wrocławiu

Szewska 37, 50-139 Wrocław

Komentarze