Oprowadzanie kuratorskie po wystawie "Różewicz. Bez tekstu"

Oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Różewicz. Bez tekstu”

Muzeum Pana Tadeusza zaprasza oprowadzenie kuratorskie po wystawie czasowej, która stanowi bliski codziennemu życiu autoportret Tadeusza Różewicza przedstawiony w kilku filmach złożonych z wypowiedzi poety o sobie oraz o sensie i bezsensie pisania.

W połowie grudnia 2017 roku w Muzeum Pana Tadeusza została otwarta wystawa Różewicz. Bez tekstu, która stanowi autokomentarz do życia i twórczości poety oraz prezentację jego poglądów na temat popkultury, współczesnych mediów, sportu, czytelników, sensu i… bezsensu pisania. Na ekspozycji prezentowane są filmy zmontowane z krótkich, nierzadko aforystycznych wypowiedzi Różewicza, które pokazują inne oblicze poety, a także wypowiedzi krytyków, historyków i przyjaciół artysty. Dodatkowo można zobaczyć przedmioty, które towarzyszyły Różewiczowi w codziennym życiu. Wystawa przybliży jego postać także tym, którzy znają go ze szkolnych podręczników tylko jako postać z Parnasu – opowiada kurator Mariusz Urbanek, który zainteresowanych oprowadzi po ekspozycji 15 lutego 2018 o godzinie 17.00. 

Wystawa, która potrwa do 11 marca 2018 jest jednocześnie kolejnym etapem przygotowywanej w Muzeum Pana Tadeusza stałej ekspozycji poświęconej twórczości i życiu poety, na której prezentowane będą zakupione przez Gminę Wrocław i przekazane Ossolineum rękopisy, archiwa i pamiątki. Część z tego daru zostanie pokazana już na wystawie Różewicz. Bez tekstu. Nie będą to – zgodnie z tytułem – rękopisy, bruliony i książki, ale przedmioty, które towarzyszyły mu w codziennym życiu – stały na biurku, wisiały na ścianach w zasięgu wzroku, wypełniały pudełeczka ze „skarbami”. Wśród nich są portret matki, obrazy Jerzego Nowosielskiego i Kazimierza Mikulskiego, kolekcja minerałów i niewielkie bibeloty, m.in.: żółw z ruchomą głową, „przegubowy” aligator, malowane przez poetę kawałki huby, wiszące obok siebie krucyfiks i dłoń Fatimy, znak w krajach arabskich chroniący przed „złym okiem”.

Prowadzenie: Mariusz Urbanek

Kurator wystawy Różewicz. Bez tekstu, kierownik Gabinetów Świadków Historii oraz kurator wystawy stałej Misja: Polska poświęconej biografiom Jana Nowaka-Jeziorańskiego i Władysława Bartoszewskiego w Muzeum Pana Tadeusza. Ponadto kurator kilku wystaw poświęconych Władysławowi Bartoszewskiemu i Janowi Nowakowi-Jeziorańskiemu. Autor biografii m.in. Leopolda Tyrmanda, Bolesława Wieniawy-Długoszowskiego, Stefana Kisielewskiego, Jerzego Waldorffa, Władysława Broniewskiego, Jana Brzechwy i Juliana Tuwima, a ostatnio opowieści o Lwowskiej Szkole Matematycznej.

Wideo / zdjęcia

Lokalizacja

Muzeum Pana Tadeusza

Rynek 6, 50-117 Wrocław

Komentarze