Więzień 4427. Władysław Bartoszewski w Auschwitz– oprowadzanie po wystawie

Więzień 4427. Władysław Bartoszewski w Auschwitz

Muzeum Pana Tadeusza zaprasza na marcowe spotkanie z cyklu „Polska, ludzie, czas"​. Niedzielne oprowadzanie po wystawach stałych Muzeum Pana Tadeusza, które odbędzie się w przestrzeni ekspozycji „Misja: Polska". Historię pobytu Władysława Bartoszewskiego w niemieckim obozie Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu przybliży edukatorka muzealna, dr Anita Musialska. 

  • wstęp: 1 zł (w ramach biletu do muzeum)

Władysław Bartoszewski trafił do Obozu Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu we wrześniu 1940 r. jako niespełna 18-letni mężczyzna. Podczas pierwszego porannego apelu usłyszał z ust zastępcy komendanta obozu: „Komin to jedyna droga na wolność”. Władysław Bartoszewski był jednak jedną z około dwóch tysięcy osób w historii obozu, którym udało się z niego wyjść nie tracąc życia. To będzie opowieść o człowieku, który przeżył piekło Auschwitz i musiał się z tego doświadczenia tłumaczyć przez całe życie.

Prowadzenie:

Anita Musialska – historyk, doktor nauk humanistycznych UWr. Autorka artykułów naukowych i książki o osadnikach z gminy Ścinawa na Dolnym Śląsku. Pasjonatka historii rolnictwa polskiego po drugiej wojnie światowej.

O cyklu:

„Polska, ludzie, czas.” Niedzielne oprowadzanie po wystawach stałych Muzeum Pana Tadeusza
Podczas niedzielnych spotkań edukatorzy współpracujący z Muzeum Pana Tadeusza oprowadzą zwiedzających po wybranych częściach wystaw stałych muzeum – opowiedzą o niezwykłych postaciach, dramatycznych wydarzeniach i najciekawszych eksponatach. Przytaczając anegdoty i przedstawiając ich kontekst historyczny, stworzą barwną opowieść o Polsce od końca XVIII wieku do czasów II wojny światowej.

Lokalizacja

Muzeum Pana Tadeusza

Rynek 6, 50-117 Wrocław

Komentarze