Wycieczka "Niepodległa we Wrocławiu": Wystawa Ziem Odzyskanych

Wycieczka „Niepodległa we Wrocławiu": Wystawa Ziem Odzyskanych

Trzecia wycieczka z projektu: „Niepodległa we Wrocławiu”, mającego na celu uczczenie setnej rocznicy odzyskania niepodległości poprzez cykl spacerów o minionym stuleciu w naszym mieście. 1948 rok, w mieście które jeszcze leży w większości w ruinach otworzono największe i najdroższe propagandowe wydarzenie w historii PRL – Wystawę Ziem Odzyskanych. Przez 100 dni na terenach wokół Hali Stulecia (przemianowanej w 45’ na Halę Ludową) wystawa ugościła około 2 mln zwiedzających, choć szacuje się że dobrowolnie odwiedziło ją 200 tys. ludzi…

Cel był jeden – pokazać, że tereny, których status był niepewny i niejasny „wracają do macierzy”. Ale to również próba uspokojenia poczucia obcości wśród setek tysięcy przesiedlonych. Mimo, że miała miejsce dokładnie 70 lat temu to nadal ma niebagatelny wpływ na narrację, którą się posługujemy. Termin „Ziemie Odzyskane”, choć propagandowy wciąż żywy jest w języku.

Opowiemy również o zorganizowanym w tym samym czasie Światowym Kongresie Intelektualistów, na który przybyły takie persony jak Pablo Picasso czy Irène Joliot-Curie, córka polskiej noblistki. Nie da się jednak zacząć tej opowieści bez nakreślenia czym zasadniczo były tereny wystawowe i jakie „stuletnie” wydarzenia upamiętnia jedyny obiekt Światowego Dziedzictwa UNESCO we Wrocławiu – Hala Stulecia. Projekt realizowany w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości.

Wideo / zdjęcia

Lokalizacja

Iglica

Wystawowa 1,  Wrocław

Komentarze