plakat wydarzenia

Szarża ułańska, Crystal Cup i Ladies Day – 100 lat niepodległości na Torze Wyścigów Konnych Partynice

Widowiskowa szarża 100 ułanów, najbardziej prestiżowa gonitwa sezonu – Crystal Cup oraz święto wyścigowej elegancji – Ladies Day, tak Wrocławski Tor Wyścigów Konnych w niedzielę 10 czerwca będzie świętował 100-lecie odzyskania niepodległości.

W programie, poza gonitwami o międzynarodowej randze, znalazły się takie atrakcje jak:

 • występ Emose Uhunmwangho z Teatru Capitol
 • konkurs modowy „100 lat wyścigowej elegancji”
 • prezentacje XIX-wiecznych powozów, zabytkowych samochodów
 • pokazy woltyżerki sportowej.

Szarża na torze wyścigów konnych – wydarzenie bez precedensu w skali kraju ! „Dla uczczenia 100-lecia odzyskania niepodległości 100 ułanów na 100 koniach pogna po torze w fantazyjnej szarży. To wydarzenie imponujące i emocjonujące zarazem, bez precedensu w skali kraju” podkreśla dyrektor wrocławskiego toru Jerzy Sawka.

Kawalerzyści specjalnie na tą okazję przyjadą do Wrocławia z rożnych zakątków Polski. Ułani reprezentują okres międzywojenny, będą umundurowani, a konie osiodłane, zgodnie z wzorem i regulaminem tamtych czasów. Wojska konne pojawią się na Partynicach już dzień wcześniej.

9 czerwca

W sobotę, 9 czerwca, przemaszerują w kolumnie 100 koni prowadzonej przez czterokonną bryczkę oraz zabytkowego Citroena T23 z 1939 roku, ulicami Wrocławia przez Rynek na plac Wolności. Tam odbędzie się uroczysta defilada wojsk, a meldunek od nich odbierze prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz. Crystal Cup, Ladies Day i konkurs „100 lat wyścigowej elegancji”

10 czerwca

najważniejszy dzień wyścigowy sezonu 2018 na Partynicach również ze względów sportowych. Rozegranych zostanie 7 gonitw, w tym 5 międzynarodowych z płotami oraz z przeszkodami. Wśród nich najbardziej prestiżowa gonitwa sezonu, będąca częścią międzynarodowego cyklu wyścigów Crystal Cup, rozgrywanych na 12 europejskich torach. Konie będą rywalizować na dystansie 5500 metrów z 26 przeszkodami (w tym niezwykle widowiskowy skok trybunowy), zaś łączna pula nagród wyniesie 175 tyś. złotych.

Ladies Day

Tradycyjnie już dniowi Crystal Cup towarzyszy Ladies Day, czyli święto kobiecego szyku w eleganckiej oprawie oraz wyjątkowej atmosferze wyścigów konnych.

Zabytkowe powozy, jazzowy tramwaj i zjawiskowa Emose Uhunmwangho

Poza wyścigową modą retro, w wyjątkowy klimat oddający czar minionej epoki przeniesie nas specjalna wystawa. Będziemy mogli podziwiać ekspozycję zabytkowych pojazdów, jak i oryginalnych powozów z XIX i początków XX wieku.

W niedzielę w godz. 13:00 – 16:00 z centrum na Partynice kursował będzie zabytkowy tramwaj „Jazz Tramwaj Vertigo”, którym bezpłatnie będzie można dotrzeć na wyścigi. Tego dnia na torze pojawią się również dwie czterokonne bryczki. Po raz pierwszy podczas parady otwarcia, po raz drugi tuż przed finałową szarżą ułanów. Wtedy aktorka Teatru Muzycznego Capitol - Emose Uhunmwangho wystąpi przed publicznością wykonując utwory, które do 10 czerwca pozostaną niespodzianką.

Sprawdź też bezpłatny autobus S6 z parkingu Auchan

Harmonogram 10 czerwca (niedziela)

 • 13:50 Pokaz Woltyżerki
 • 14:45 Międzynarodowa gonitwa z płotami dla 4-letnich i starszych koni (3800 metrów).
 • 15:15 Gonitwa objęta patronatem i sponsorowana przez Polski Klub Wyścigów Konnych. Gonitwa dla 3-letnich koni wyłącznie III grupy (1600 metrów).
 • 15:45 Nagroda Masiniego - Międzynarodowa gonitwa z przeszkodami dla 5-letnich i starszych koni, które od 1.07.2017 nie wygrały w gonitwach z przeszkodami sumy 15 000 zł. (4000 metrów).
 • 16:15 Gonitwa o Puchar Militaria.pl - Międzynarodowa gonitwa dla 3-letnich koni III grupy (2600 metrów).
 • 16:45 Cykl gonitw z przeszkodami dla 4-letnich koni. Międzynarodowa gonitwa z przeszkodami dla 4-letnich koni (3800 metrów).
 • 17:15 Gonitwa o Puchar Osady Śnieżka. Gonitwa dla 4-letnich i starszych koni wyłącznie III grupy (2400 metrów).
 • 17:35 Uroczysta Parada. W dwóch bryczkach na tor wyjadą przedstawiciele zagranicznych torów z cyklu Crystal Cup, przedstawiciele władz Wrocławia. Dyrektor Wrocławskiego Toru – Jerzy Sawka  wyjedzie na Damarze - słynnym koniu Bohuna z filmu „Ogniem i mieczem” w asyście dwóch dziewczyn na koniach ubranych w stylowe suknie .
 • 17:50 Gonitwa pokazowa kucyków dosiadanych przez uczniów Wyższej Szkółki Jazdy Konnej.
 • 18:05 Uroczyste wyprowadzenie przez Reprezentację Konnego Oddziału Straży Miejskiej koni startujących w gonitwie Crystal Cup na prostą finiszową.
 • 18:15 Crystal Cup - Międzynarodowa gonitwa z przeszkodami (5500 metrów) - pula nagród 172 tyś.
 • 18:30 Dekoracja zwycięzców Crystal Cup.
 • 18:40 Pokaz Musztry Pułków Ułańskich.
 • 18:55 Występ Emose Uhunmwangho.
 • 19:00 Przekazanie meldunku przedstawicielowi władz miasta.
 • 19:05 Występ Emose Uhunmwangho.
 • 19:10 Szarża 100 ułanów konnych po Torze Wyścigów Konnych Partynice.

Ponadto w programie:

Modowy konkurs, zatytułowany ,,100 lat wyścigowej elegancji”

uczestnicy, w strojach vintage, będą mieć możliwość sfotografowania się na tle specjalnej dekoracji. Cała galeria takich zdjęć zostanie opublikowana. Wygra strój najlepiej oddający klimat retro. Jury, w którym zasiądą eksperci ze świata kultury i sztuki (m.in. Lidia Popiel, Tomasz Broda), oceni oryginalność, fantazję oraz nawiązanie do stylu epoki międzywojennej. Nagrodą główną jest przelot do Paryża wraz z pobytem w hotelu oraz bilet wstępu na wyścigi konne na hipodromie Paris Longchamp. Zwycięzca, oprócz zwiedzaniem stolicy Francji, będzie mógł podziwiać słynną gonitwę o Nagrodę Łuku Triumfalnego.

Wystawa „Equus caballus”

to cykl dziesięciu wielkoformatowych rysunków wykonanych przez Jarosławę Pabich-Szmyt, które będzie można podziwiać w trakcie dnia wyścigowego na terenie Klubu Wyścigowego, Wrocław oraz na trybunie głównej. Prace wykonane są różnorodnymi technikami rysunkowymi od klasycznego ołówka przez węgiel, aż po farbę akrylową czy pastele olejne.

Diorama ułanów 

punkt zlokalizowany pomiędzy trybuną główną, a Klubem Wyścigowym Wrocław. Jest to miejsce, w którym będzie można wykonać pamiątkową fotografię z ułanami na wyjątkowym, historycznym tle – makieta ma rozmiar 100m2.

Specjalna wystawa

ekspozycja zabytkowych pojazdów oraz oryginalnych powozów z XIX i początków XX wieku.

Specjalna komunikacja, bezpłatne parkingi i autobusy

Samochody nie będą mogły wjeżdżać na teren kompleksu. Do ich dyspozycji zostanie oddany parking obok toru, przy ul. Zwycięskiej oraz parking na Bielanach przy sklepie Auchan. Specjalne autobusy przez całą niedzielę, w godz. 13:00 - 21:00 będą bezpłatnie wozić uczestników z miejsca darmowego parkingu przy Auchan, jak i z pętli tramwajowej Krzyki na Tor Wyścigów

 • Trasa kursowania autobusów: Auchan - Tor Wyścigów - Pętla Tramwajowa Krzyki - Tor Wyścigów – Auchan.
 • Dojazd komunikacją miejską: Z centrum - tramwaje: 2, 6, 7 i 17 do pętli Krzyki, tam przesiadka w autobusy 113, 612, 852, 862, 872, 892 (przystanek Wrocław Partynice).
 • Z Dworca Głównego lub Autobusowego: autobusy 862, 113,112

Wielka Parada Kawalerii we Wrocławiu z udziałem Prezydenta 9 czerwca (sobota), wyjazd z Partynic, godz. 12:00, defilada z udziałem prezydenta Rafała Dutkiewicza na pl. Wolności ok. 13:40

Crystal Cup, Ladies Day, 100 lat niech żyje nam! 10 czerwca (niedziela), godz. 14:00 – 20:00

wstęp wolny 

Wideo / zdjęcia

Lokalizacja

Wyścigi konne Wrocław - Tor Partynice

Zwycięska 2, 53-033 Wrocław

Komentarze