Jarmark Świętojański 2017

Jarmark Świętojański 2017

Noc Świętojańska stała się inspiracją i motywem przewodnim do zorganizowania od 26 maja do 26 czerwca 2017 r. wielkiego Jarmarku Świętojańskiego. Stoiska będą czynne od godz. 10.00

Wróżby, czary, tajemnicze znaki – to tylko część z tego, czego można się spodziewać w Noc Świętojańską, obchodzoną 23/24 czerwca. Jest to bowiem zaczarowana noc, kultywowana dawniej wśród Słowian jako święto ognia i wody. Najważniejsze obrzędy związane były z rozpalaniem ognia i zanurzaniem się w wodzie. Sobótka, zwana też nocą świętojańską, była również świętem miłości oraz płodności. Nieraz gorszono się nią, zakazywano jej z ambon, bo aż wrzała od tańców przy ogniskach, nieprzyzwoitych śpiewek, zalotów oraz zabobonów.

Jarmark

To właśnie Noc Świętojańska stała się inspiracją i motywem przewodnim do zorganizowania od 26 maja do 26 czerwca 2017 r. wielkiego Jarmarku Świętojańskiego. Montaż stoisk rozpoczął się 19 maja i potrwa tydzień.

Na rynku oraz  pobliskiej ul. Świdnickiej na kilkudziesięciu drewnianych stoiskach będzie można kupić produkty regionalne, ale też zjeść lokalne przysmaki. 

Artykuły przemysłowe

Ceramika artystyczna, wyroby regionalne (w tym góralskie), pamiątki, ozdoby, rękodzieło, kosmetyki, galanteria skórzana, biżuteria, wyroby własne, kubki z pamiątkowymi zdjęciam.

Artykuły spożywcze

Gastronomia, m.in. z grilla, naleśniki, gofry, lody itp., artykuły spożywcze, m.in. owoce w czekoladzie, oscypki, miody, przyprawy.

Ogrody Świętojańskie

Jak co roku przy Pręgierzu zaaranżowane zostaną ogrody świętojańskie, wśród których będzie można się wyciszyć i odpocząć od zgiełku miasta.

Program imprez:

  • 10 czerwca zaplanowano pokaz florystyczny. Swoje prace zaprezentują mistrzowie: Agnieszka Mitko-Kominek i Marek Kucharski.
  • 11 czerwca o godzinie 13.00 rozpoczną się atrakcje dla najmłodszych, ale też dorośli znajdą coś dla siebie. Uczestnicy będą się mogli poczuć jak nad morzem, wszystko za sprawą plaża party. To nie wszystkie atrakcje. Przygotowany zostanie kącik kreatywności dla dzieci. Przez cały dzień będą się odbywały konkursy z nagrodami.
  • 18 czerwca upłynie pod znakiem wianków i konkursu florystycznego. Od godz. 14.00 do 16.00 zaplanowano warsztaty florystyczne, a o 17.00 konkurs plecenia wianków. Na najlepszych czekają nagrody.

Wstęp wolny.

Wideo / zdjęcia

Lokalizacja

Rynek we Wrocławiu

Rynek,  Wrocław

Komentarze