Pokazy specjalne fontanny multimedialnej

Fontanna multimedialna kończy sezon

Fontanna działa w sezonie wiosenno-jesiennym. Wtedy pokazy organizowane są codziennie, o pełnych godzinach, prezentowany jest program muzyczny, po zmroku w towarzystwie kolorowych świateł.

W tym roku sezon Wrocławskiej Fontanny Multimedialnej zakończy się 30 września, kiedy to odbędzie się Noc Pokazów. W tym roku Fontanna grała łącznie 155 dni.

155 dni i 70 Pokazów Specjalnych

Wrocławska Fontanna Multimedialna kończy działalność wraz z odejściem lata. W 2017 roku można byłą ją podziwiać przez 155 dni. Odbyło się 70 Pokazów Specjalnych, średnio rocznie Fontannę odwiedza blisko 2 mln osób. W najbliższą sobotę odbędzie się Noc Pokazów, podczas której będzie można zobaczyć wszystkie produkcje cieszące się największą popularnością.  

Nowa muzyka codziennie o godz. 15.00
Od 15 września o godzinie 15.00, zamiast dźwięków „ambient”, emitowana jest specjalna kompozycja pt. Meeting by Chance. Jest to solowy projekt Marcina Cichego znanego z wrocławskiej formacji Skalpel, uznanej za jeden z najważniejszych polskich zespołów, które zaistniały na światowym rynku muzycznym. Artysta, to uważny obserwator, a impulsem i inspiracją do powstania Meeting by Chance była fotografia sekwencyjna Duane Michals’a pt. „Chance Meeting”, składająca się ona z sekwencji sześciu zdjęć, przedstawiających mijających się dwóch nieznajomych. Scena kończy się pewną pauzą, niedopowiedzeniem. To oczekiwanie połączone z zawieszeniem stwarza przestrzeń dla muzyki dającej twórcy i słuchaczowi odpoczynek od pędzącej rzeczywistości. To magiczna, senna przestrzeń dźwiękowa wypełniona wrażliwością artystyczną, wysmakowana i organiczna. Kompozycja uzupełniona zostanie również muzyką Briana Eno, emitowaną na Wrocławskiej Fontannie Multimedialnej podczas Europejskiego Kongresu Kultury.
Okazją do posłuchania muzyki zespołu SKALPEL będzie również najbliższy koncert formacji, który odbędzie się w Sali Wielofunkcyjnej Wrocławskiego Centrum Kongresowego 24 listopada 2017 roku.

Jesienne prace konserwacyjno-remontowe

W tym roku sezon Fontanny będzie nieco krótszy z uwagi na konieczność przeprowadzenia prac remontowych skomplikowanych urządzeń w które Fontanna jest wyposażona. Od otwarcia minęło już osiem lat, urządzenia wymagają sprawdzenia, konserwacji, a niektóre z nich wymiany na nowe. Niektóre z prac muszą być prowadzone kiedy w niecce jest woda, dlatego ostatnim dniem funkcjonowania Fontanny w 2017 roku będzie 30 września. Standardowo sezon Fontanny trwa do końca października, jednak aby jedna z najchętniej odwiedzanych atrakcji Wrocławia mogła służyć przez kolejne lata należy dokonać niezbędnych prac konserwacyjnych.

O fontannie:

Położona w malowniczym parku Szczytnickim, otoczona pergolą i w bezpośrednim sąsiedztwie Hali Stulecia, multimedialna wrocławska fontanna jest największym tego typu obiektem w Polsce i jednym z największych w Europie. Otwarta została 4 czerwca 2009 z okazji 20. rocznicy wolnych wyborów. Jej powierzchnia wynosi ok. hektara. W fontannie zainstalowano prawie 300 dysz, z których tryska woda w formie gejzerów, mgiełki, piany itp. na wysokość nawet 40 m. Tym sposobem tworzy się ogromny ekran wodny, na którym wyświetlane są wizualizacje z towarzyszeniem muzyki i efektów laserowych. Pokazy do muzyki klasycznej (m.in. Bizet, Beethoven, Wagner), a także współczesnej (Jean-Michel Jarre, Apocalyptica, Faith No More) odbywają się o każdej pełnej godzinie i trwają od trzech i pół do osiemnastu minut, a przy wyjątkowych okazjach odbywają się pokazy specjalne.

Pokazy specjalne prezentowane są w weekendy oraz święta, zgodnie z harmonogramem na stronie fontanny. Najpóźniej pokazy zaczynają się najczęściej o 22.00, np. w lipcu i sierpniu, im bliżej jesieni, tym także wcześniejsze godziny multimedialnej prezentacji. 

Pokazy można oglądać z tarasu widokowego Wrocławskiego Centrum Kongresowego. Bilety wstępu na taras po 5 zł są dostępne w punkcie z pamiątkami w Centrum Kongresowym, w godz. 12.30-21.30 w dniu pokazu. Nie ma możliwości rezerwacji biletów.

Wideo / zdjęcia

Lokalizacja

Fontanna Multimedialna we Wrocławiu

 

Komentarze