Otwarcie Europejskiej Stolicy Kultury 2016

Otwarcie Europejskiej Stolicy Kultury 2016

Trzy dni Weekendu Otwarcia (15-17 stycznia 2016) wypełnione prawie setką wydarzeń kulturalnych zainaugurują rok Europejskiej Stolicy Kultury we Wrocławiu.

Weekend Otwarcia, którego najważniejszym elementem będzie „Przebudzenie”, rozpocznie się w piątek, 15 stycznia. W czasie 3 dni zaplanowano około 100 wydarzeń kulturalnych, tak aby każdy znalazł coś dla siebie. Najważniejsze z nich to wystawa prac legendarnego hiszpańskiego rzeźbiarza Eduardo Chillidy (w Galerii Awangarda, BWA Wrocław, wernisaż 15 stycznia) i ekspozycja „Made in Europe. 25 lat nagrody Unii Europejskiej w dziedzinie architektury współczesnej – Mies van der Rohe Award”. ESK zaprasza także na trzydniowy projekt „Mercouri/Xenakis” obejmujący wystawę, koncerty i spektakl poświęcone twórczości Iannisa Xenakisa – legendarnego greckiego architekta i kompozytora oraz Melinie Mercouri – greckiej aktorce, minister kultury i pomysłodawczyni idei Europejskiej Stolicy Kultury. W sobotę (16 stycznia) Europejska Stolica Kultury zaprosi do „Muzeum Marzeń”.

Ceremonia otwarcia „Przebudzenie” wyreżyserowana przez Chrisa Baldwina, która rozpocznie się w niedzielę, 17 stycznia w czterech dzielnicach Wrocławia. Program Przebudzenia znajdziesz tutaj.

Opis poszczególnych wydarzeń znajduje się pod harmonogramem.

 

Piątek Sobota Niedziela

 

Piątek

 

14.00-23.00 – Festiwal Food Trucków: Kultura Smaków, pl. Nowy Targ

14.00-15.30 – Warsztaty artystyczne: malowanie na torbach i ubraniach od szablonów, Namiot SFERA, pl. Nowy Targ

16.00-17.30 – Warsztaty: „Vj-ing”, prowadzenie: Magnez, Namiot SFERA, pl. Nowy Targ

17.00-21.00 – Płonąca Wyspa - Dwa światy, Wyspa Słodowa

17.00-21.00 – Videomapping, ściana Narodowego Forum Muzyki, pl. Wolności 1

17.00-23.00 – Wrocław Rozgrzewa – infopunkt ESK i występy artystyczne, 15 lokalizacji wokół Rynku

17.00 – Wernisaż wystawy: Pola Dwurnik. Piosenka o lekarzu i inne rysunki w ramach TT lab Triennale, Muzeum Współczesne, pl. Strzegomski 2

18.00 – Koncert: Modżajto, Namiot SFERA, pl. Nowy Targ

18.00 – Wernisaż wystawy Eduardo Chillidy Brzmienia, galeria Awangarda BWA Wrocław, Wita Stwosza 32

19.00 – Koncert Orkiestry Symfonicznej Narodowego Forum Muzyki pod batutą Ernsta Kovaćica w ramach projektu Mercouri/Xenakis, Narodowe Forum Muzyki, pl. Wolności 1

19.00 – All That Jazz Visual Art Vol. 11, Galeria Jadalnia „Autoportret nietypowy; kreacyjny/wewnętrzny/społeczny”, Klub Manana Cafe, ul. św. Mikołaja 11

19.00 – Narwani z Kontekstu – Impro Show - Improwizacje kabaretowe, Pub Włodkowica 21

19.15 – Insenso w ramach projektu Mercouri/Xenakis, Centrum Technologii Audiowizualnych (CeTA), Wystawowa 1

19.30 – Projekcja filmowa: „No More Lies”, reż. A. Greenwood i spotkanie z reżyserem, Namiot SFERA, pl. Nowy Targ

20.00 – Koncert Krzysztof Lenczowski Internal Melody, Vertigo Jazz Club & Restaurant, ul. Oławska 13

20.00 – Koncert Ani Rusowicz / wROCKfest , Stary Klasztor, ul. Purkyniego 1

20.30 – Koncert: Muzyka grafiki / architektura dźwięku zespołu Phonos ek Mechanes w ramach Mercouri/Xenakis, Centrum Technologii Audiowizualnych (CeTA), Wystawowa 1

21.00 – Impreza „Szajba wita ESK!”, Klubokawiarnia Szajba, ul. św. Antoniego 2-4

22.00 – Dancing z Elite Band, Mleczarnia, ul. Włodkowica 5

22.00 – WROCŁAWSKI DRUM AND BASS VOL. 1, Bau Bar, ul. Świdnicka 12/16

 

Sobota

 

12.00-24.00 – Festiwal Food Trucków: Kultura Smaków, Namiot SFERA, pl. Nowy Targ

12.00 – Wernisaż wystawy Made in Europe – 25 lat nagrody Unii Europejskiej w dziedzinie architektury współczesnej – Mies van der Rohe Award, Muzeum Architektury we Wrocławiu, ul. Bernardyńska 5

14.00-20.00 – Dźwięki Wrocławia: infopunkt ESK + występy muzyków; 18 lokalizacji, w tym galerie handlowe, Kino Nowe Horyzonty, Dworzec PKP, Port Lotniczy Wrocław

14.00-15.30 – Warsztaty artystyczne: malowanie na torbach i ubraniach od szablonów, Namiot SFERA, pl. Nowy Targ

16.00-17.30 – Improwizacja wokalna (prowadzenie: KidBrown), Namiot SFERA, pl. Nowy Targ

16.00-24.00 – Wrocław Rozgrzewa: infopunkt ESK i występy artystyczne, 15 lokalizacji wokół Rynku

16.00-19.00 – Premiera: Muzeum Marzeń – literacka i muzyczna podróż po galerii malarstwa, Muzeum Narodowe, pl. Powstańców Warszawy 5

17.00-21.00 – Płonąca Wyspa – Dwa światy, Wyspa Słodowa

17.00-21.00 – Videomapping, ściana Narodowego Forum Muzyki, pl. Wolności 1

18.00 – Koncert: KidBrown, Namiot SFERA, pl. Nowy Targ, wstęp wolny

19.00 – Koncert: Skaldowie, Kościół NMP Nieustającej Pomocy, ul. Szkocka 35, Muchobór Mały

19.00 – Wernisaż (z cyklu Bryły Platona) Klaudia Zawada, Mleczarnia, ul. Włodkowica 5

19.00 – Wernisaż wystawy Radka Baczkowskiego – grafika_ilustracja, Cyrulik Wrocławski/Włodkowica 21, 

19.00 – Teatr Improwizacji Improkracja – Improwizacje kabaretowe, Pub Włodkowica 21

19.00 – Koncert: DEADPOINT + DIEVERSITY + CHAOS ENGINE + BEYOND THE INFINITY, Liverpool Klub, ul. Świdnicka 37

19.15 – Spektakl: „Insenso” w ramach projektu Mercouri/Xenakis, Centrum Technologii Audiowizualnych (CeTA), Wystawowa 1

19.30 – Projekcja filmowa: „Optimista”, reż. Kryspin Pluta i spotkanie z reżyserem, Namiot SFERA, pl. Nowy Targ

20.00 – Wernisaż wystawy Edwarda Dwurnika Miłość, Galeria Zamek w Centrum Kultury Zamek, pl. Świętojański 1

20.00 – Impreza karnawałowa: Swing Dancin' Night: Karpeta Jazz Brothers i tancerze Lindy Szau, Vertigo Jazz Club & Restaurant, ul. Oławska 13

20.00 – Koncert JORYJ KŁOC / Ethno Jazz Festival – MAŁANKA 2016, Stary Klasztor, ul. Purkyniego 1

20.00-24.00 – Wrocław – wejście do Podwórza, podwórko na Ruskiej 46 i Neon Side Gallery

20.30 – Koncerty: Rebonds A, Kassandra i Karkowski/Xenakis w ramach Mercouri/Xenakis, Centrum Technologii Audiowizualnych (CeTA), Wystawowa 1

22.00 – NAPHTA + BORYN, Bau Bar, ul. Świdnicka 12/16

23.00-05.00 – Silent Disco z Trójką i Radiowym Domem Kultury, Infopunkt Barbara, Świdnicka 8c

 

Niedziela

 

10.00-16.00 – Dźwięki Wrocławia: infopunkt ESK + występy muzyków, Dworzec PKP + lotnisko

12.00-23.00 – Festiwal Food Trucków: Kultura Smaków, pl. Nowy Targ

14.00-15.30 – Warsztaty artystyczne: sztuka rymowania, prowadzą Maro En + Dj Wake Up, Namiot SFERA, pl. Nowy Targ

14.00-18.00 – Wrocław Rozgrzewa: infopunkt ESK i występy artystyczne, 7 lokalizacji wokół Rynku

16.00-19.00 – Ceremonia Otwarcia Przebudzenie – pochód Czterech Duchów Wrocławia, 4 dzielnice Wrocławia i wrocławski Rynek

19.00 – Koncert KINGI RATAJ / Ethno Jazz Festival, Stary Klasztor, ul. Purkyniego 1

19.00 – Koncert POŚWIATOWSKA/RADEK, Mleczarnia, Włodkowica 5

19.00 – Black Drums Icon / koncert, Casa de la musica, Rynek-Ratusz 11/12

20.00 – Koncert Jim Williams Stand up, Pub Włodkowica 21

20.00 – Koncert Acoustic Cookies, Vertigo Jazz Club & Restaurant, ul. Oławska 13

20.00 – Koncert: Maro En + Dj Wake Up, Namiot SFERA, pl. Nowy Targ

20.30 – All That Jazz Jam Session 55 edycja, Klub Manana Cafe, ul. św. Mikołaja 11

Program

Wideo / zdjęcia

Lokalizacja

Wrocław - różne lokalizacje wg programu dnia

 

Komentarze