Pszczoła w wielkim mieście – czyli eko wydarzenie

Pszczoła w wielkim mieście – czyli ekowydarzenie

O czym „bzyczy” Wrocław? O wydarzeniu z pszczołą w roli głównej, które odbędzie się w Pasażu Grunwaldzkim  9 i 10 sierpnia. Jak powstaje miód? Jak wygląda ul w środku? Czy każde miejsce w mieście jest dobre dla pszczół? Czy miejski miód jest zdrowy? Na te i wiele innych pytań odpowiedzą eksperci podczas interaktywnych warsztatów pszczelarskich dla całej rodziny. Uczestnicy wydarzenia zaprojektują również artystyczne ule, które staną w pasiece na specjalnie zaaranżowanym „zielonym dachu” Pasażu, na którym posadzono miododajne rośliny.

Ule, że ula la

Powszechnie wiadomo, że pszczoły mieszkają w ulach, jednak jak wygląda „miodowy dom” w środku, dla wielu wciąż pozostaje zagadką. Uczestnicy ekoeventu będą mieli okazję zapoznać się ze strukturą ula, a także zbudować jego miniaturę z materiałów plastycznych. Dla młodych pszczelarzy przygotowano również otwierany dwumetrowy model pszczelego domu, który pozwoli zrozumieć, jak zorganizowane jest życie owadów w tej z pozoru prostej konstrukcji.

Pszczeli architekci

Budowa plastrów miodu stała się inspiracją dla wielu znanych architektów a projekty małych owadów o zmyśle wielkich budowniczych są prawdziwymi dziełami sztuki. Dlatego podczas spotkania nie zabraknie kreatywnych i artystycznych warsztatów.

Dla najmłodszych przygotowano m.in.: wspólne malowanie megapszczoły, robienie świeczek z wosku, a także wirowanie miodu z pasażowej pasieki, który po warsztatach będzie można zabrać ze sobą, by rozsmakować się nim w domowym zaciszu. Prawdziwą gratką będzie jednak ozdabianie dwóch nowych uli, w których zamieszka pasażowa pszczela rodzina. Nowe „dziarninowe wille” zostaną zamontowane na dachu Pasażu Grunwaldzkiego. Ta niezwykła przeprowadzka odbędzie się w sobotę, a w roli „tragarzy”, pomagających przenieść słodki dobytek, wystąpią profesjonalni pszczelarze. 10 lipca pszczoły zyskają modny adres: plac Grunwaldzki 22.

Miejski miód i nie ma „lipy”

A właściwie jest lipa, nektar kwiatów i wiele innych „z gruntu” dobrych składników. Czy miejski miód jest zdrowy? Okazuje się, że bardzo. Wyróżnikiem Pasażu Grunwaldzkiego jest posiadanie „zielonego dachu”, na którym zasiano miododajne rośliny. Pracowite owady przy produkcji „płynnego złota” korzystają zatem z prywatnego ogrodu, ale również z pobliskich parków czy alei, wzdłuż których znajdują się drzewa lipowe. Słodkie bycie EKO nie kończy się jednak wyłącznie na miodzie. Pszczoły zapylają rośliny, co z kolei finalnie przekłada się na czystsze powietrze.

Garść słodkich informacji

Mieszczuchy z żądłem to niezwykle ciekawi sąsiedzi. Na świecie istnieje około 20 000 gatunków pszczół. Większość z nich nie została jeszcze opisana, a więc liczba ta może być dużo większa. Pszczoły muszą odwiedzić około 4 milionów kwiatów, aby zebrać nektar na 1 kg miodu, a jeden „kurs” po nektar wymaga odwiedzenia od 50 do 100 kwiatów.

O faktach z „pszczelego życia” będzie można dowiedzieć się podczas warsztatów. Dla uczestników przygotowano bowiem specjalne karty informacyjne.

„Wydarzenie Pszczoła w wielkim mieście dedykowane jest rodzinom, ze szczególnym uwzględnieniem naszych najmłodszych. Tworzącym harmonogram spotkania bardzo zależało na połączeniu dobrej zabawy z edukacją. Mottem tego spotkania jest: Uczmy bawiąc, bawmy się ucząc.

Pszczoła, tego owada zdecydowanie poznać wypada. Warsztaty są bezpłatne i nie wymagają wcześniejszych zapisów. Event odbędzie się w piątek i sobotę, 9 i 10 sierpnia, na poziomie 0, w strefie wejścia głównego w godzinach 13.00-18.00. 

Lokalizacja

Pasaż Grunwaldzki

Plac Grunwaldzki 22, 50-363 Wrocław

Komentarze