Ciało Głosu - Laboratoria Twórcze w CBK Fama

Ciało Głosu – Laboratoria Twórcze w CBK Fama

CBK Fama zaprasza na wyjątkowe zajęcia muzyczno-ruchowe Ciało Głosu dla młodzieży od 14 lat, dorosłych i seniorów. 

Zajęcia obejmują pracę z własnym głosem, jego naturalnym brzmieniem, emisją, nad wyrażaniem siebie poprzez swój głos i jego interpretacje muzyczną.

Każdy z nas stanowi unikalny instrument, składający się z jego obudowy– pudła rezonansowego (jak nasze ciało) oraz strun (nasze struny głosowe). Muzykiem grającym na tym instrumencie jesteśmy my sami, posługując się do tego naszą wyobraźnią, fantazją, uczuciami itd. Kiedy ciała lub emocje są zablokowane, nasz głos nie jest w stanie zabrzmieć w całej swojej pełni, a melodie będą ewentualnie odtwórcze, ale nigdy nie staną się naszą własną opowieścią. Wiele osób twierdzi, że „nie ma głosu” co jednak jest absolutną nieprawdą. Nasz głos jest elementem natury i każdy go posiada, jedyne co go blokuje to nasz własny umysł i ciało. Kiedy przychodzimy na świat pierwsze co robimy to wydajemy z siebie krzyk – i to jest naturalne. W wielu kulturach, w których muzyka jest normalnym elementem codzienności, nikt nawet się nie zastanawia czy „ma głos” czy nie. Niestety w naszej kulturze, poprzez błędy edukacji, zasady „dobrego wychowania” itp. niejako wmówiono nam jakiś rodzaj „braku”, nieśmiałości, kompleksu. Jako dzieci wiecznie uciszani i sadzani „grzecznie na miejscu” – zamknęliśmy nasz głos głęboko w sobie. Ale on tam jest i czeka aby go „uwolnić”.

Ciało Głosu

Podczas zajęć Ciało Głosu, uczestnicy będą pracować nad obydwoma elementami instrumentu – ciałem i głosem. Ćwiczenia ruchowe i oddechowe pomogą odkryć możliwości  ciała, które powodują otwarcie głosu, jego wzmocnienie i możliwości. Nauczą się różnych technik wydobywania dźwięku, w oparciu o techniki śpiewu tradycyjnego i pieśni różnych kultur świata, oraz na pracy z rytmem. To jednak tylko podstawa.
Na dalszych etapach pracować będą z  indywidualnymi opowieściami głosowymi. Uczestnicy sięgną po to co im „w duszy gra”, jak można to wyrazić poprzez własną pieśń, improwizacje muzyczna, harmonie z innymi głosami, wibracje dźwięków, które jak wewnętrzny masaż pobudzają  ciała i umysł. Będą szukać zarówno współbrzmienia  własnego głosu wraz z innymi głosami, dźwiękami przyrody, miasta itp. jak i solowych opowieści muzycznych.

Szczegóły zajęć:

grupa I młodzież (od 14 lat) i dorośli / grupa II - dorośli, seniorzy
piątek, grupa I godz. 17.00-18.30 / grupa II  18.45-20.15
90 minut – zajęcia raz w tygodniu
cena 80 zł /miesiąc lub 25 zł / wejście jednorazowe.

Prowadząca:

Aleksandra Gronowska – aktorka i wokalistka. Absolwentka Akademii Praktyk Teatralnych Gardzienice. W latach 2003-2009 aktorka w Teatrze Gardzienice. W tym samym czasie ( i do dziś), pracująca jako free lancer z wieloma grupami i projektami teatralnymi oraz muzycznymi w kraju i za granicą. Współpracowała min z: Mercury Theatre (Anglia), Interkunst (Niemcy), Fundacja Furu (pl), i wiele innych. Obecnie aktorka teatru Cantieri Teatrali Koreja (It), Jubilo Ensamble, wokalistka w projekcie muzycznym Gliniane Pieśni.

Zapisy.

Wideo / zdjęcia

Lokalizacja

Centrum Biblioteczno-Kulturalne FAMA

Bolesława Krzywoustego 286, 51-312 Wrocław

Komentarze