Inspiracje-Interpretacje: Kołakowski | konkurs

Inspiracje-Interpretacje: Kołakowski – konkurs

Roman Kołakowski poeta, pieśniarz, kompozytor, dramaturg, tłumacz, reżyser, charyzmatyczny artysta przez wiele lat związany z Wrocławiem i jego jednym z najważniejszych festiwali - Przeglądem Piosenki Aktorskiej. Pojawiał się na scenie nie tylko jako bard śpiewający o wolności. Mówił do nas poprzez własną poezję, a także słowami innych pieśniarzy - m.in. Toma Waitsa, Nicka Cave'a, Bułata Okudżawy, Jacques'a Brel'a, czy Stinga, których teksty piosenek tłumaczył, przybliżając twórczość tych artystów polskiej publiczności. 

Herbatka w oparach nostalgii...

- Na początku Waits, „Kwiatki z polskiej rabatki”, które zaśpiewaliśmy we dwóch w Opolu, później „Przygody Tomka Sawyera” w Polskim, w końcu „Opera za Trzy Grosze” w Capitolu i jeszcze wiele, wiele więcej. Jeśli są takie piosenki, które śpiewam na scenie od 20 lat to są to piosenki z tekstami Romana - wspomina Konrad Imiela. Całkiem nie tak dawno trwała jeszcze ich wspólna praca w Capitolu  nad Mockiem… niestety niedokończona. Gośćmi festiwalowego prologu - spotkania poświęconego Romanowi Kołakowskiemu będą jego bliscy i współpracownicy: Agata Klimczak-KołakowskaLeszek Zduń, Konrad Imiela i Urszula Orłowska. Rozmowę poprowadzi Teresa Drozda - od lat przygotowująca programy radiowe i podcasty poświęcone piosence literackiej.

Konkurs

Sercem Inspiracji-Interpretacji jest konkurs na interpretację piosenek z repertuaru Romana Kołakowskiego, który wypełni drugą część wieczoru. W programie koncertu usłyszymy  m.in. : "Świt, świt", "Piosenka starych kochanków", "Denuncjacja deklinacji", "Wilga", "Przekleństwo Millhaven", "Morenica" - a więc utwory ukazujące Romana Kołakowskiego zarówno jako autora, tłumacza, jak i kompozytora.

Gości i atmosferę festiwalu swoim obrazowym komentarzem udokumentuje znakomity ilustrator Tomasz Broda. Przy fortepianie znakomici akomaniatorzy: Dominik Mąkosa i Robert Jarmużek. W fotelach jurorskich zobaczymy ekspertów i koneserów piosenki literackiej: Agatę Klimczak-Kołakowską, Konrada Imielę, Leszka Zdunia i Teresę Drozdę. Pula nagród to statuetka V Inspiracji-Interpretacji, suma 9 tys. zł. (o jej podziale zadecydują jurorzy) oraz 5 tys. na realizację recitalu dla autorki najciekawszej interpretacji. 

Wystąpią... 

Anna Beyer-Sarnicka, Kinga Janicka, Anna Jastrzębska, Katarzyna Miednik, Marta Olszewska, Magdalena Pogorzelska, Aleksandra Robak, Gabriela Szmel, Ewa Środoń-Prokulewicz, Marta Wieczorkiewicz, Judyta Wojtala, Katarzyna Żbel

Lokalizacja

Ośrodek Działań Twórczych Światowid

Stefanii Sempołowskiej 54A, 51-661 Wrocław

Komentarze