wroclaw.pl strona główna
wroclaw.pl strona główna Wydarzenia we Wrocławiu. Sprawdź aktualny kalendarz imprez Wydarzenia - strona główna

Infolinia 71 777 7777

5°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 06:25

wroclaw.pl strona główna
  1. wroclaw.pl
  2. Wydarzenia
  3. Muzyka
  4. Laureaci 16. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego

Laureaci 16. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego

Kliknij, aby powiększyć
Plakat Laureaci 16. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego
Marek Wroniszewski © Piotr Banasik
  • TERMINY: Zakończyło się 25.11.2022 (508 dni temu)
  • Miejsce: Narodowe Forum Muzyki (NFM) Wrocław
  • BILETY: Wstęp biletowany / Cena biletu od 40zł do 150 zł

FILTRUJ

RODZAJ

OPIS

Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego jest najstarszym tego typu wydarzeniem na świecie i od lat wzbudza ogromne zainteresowanie melomanów oraz miłośników brzmienia skrzypiec.

Tego wieczoru w Sali Głównej wystąpią laureaci tegorocznej odsłony konkursu, wykonując wybrane wielkie koncerty skrzypcowe wraz z towarzyszeniem NFM Filharmonii Wrocławskiej pod dyrekcją Marka Wroniszewskiego. W repertuarze znalazły się także kompozycje dwóch polskich twórców: Karola Szymanowskiego oraz Ludomira Różyckiego, których prywatnie łączyły więzi przyjaźni.

„Nokturn" i „Tarantella" op. 28 Karola Szymanowskiego to dzieło należące do lżejszego nurtu w twórczości tego kompozytora. W oryginale przeznaczone było na skrzypce i fortepian. Jest to pastisz popularnych w XIX wieku wirtuozowskich utworów będących stylizacją muzyki cygańskiej i włoskiej. Pierwsza z części dyptyku zachwyca zwrotami charakterystycznymi dla muzyki wschodu, tarantella z kolei – niezwykle efektowną żywiołowością. Pomimo licznych nawiązań stylistycznych, wspólnym mianownikiem obydwu ogniw jest nowatorski język dźwiękowy Szymanowskiego.

W 1937 roku Grzegorz Fitelberg opracował kompozycję na obsadę orkiestry symfonicznej i w tej odsłonie zabrzmi ona podczas koncertu. Scherzo symfoniczne "Stańczyk" Ludomira Różyckiego powstało w 1904 roku, a inspiracją do jego stworzenia był portret słynnego królewskiego błazna pędzla Jana Matejki. Dzieło odznacza się niezwykle barwną instrumentacją i wyraźnie nawiązuje do późnoromantycznej stylistyki utworów Richarda Wagnera oraz Richarda Straussa.

Zajmuje ono istotne miejsce w dorobku twórczym Różyckiego, bowiem to właśnie nim zadebiutował jako kompozytor.

Miejsce

Zobacz także