wroclaw.pl strona główna
wroclaw.pl strona główna Wydarzenia we Wrocławiu. Sprawdź aktualny kalendarz imprez Wydarzenia - strona główna

Infolinia 71 777 7777

9°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 18:30

wroclaw.pl strona główna
  1. wroclaw.pl
  2. Wydarzenia
  3. Muzyka
  4. Recital Piotra Anderszewskiego

FILTRUJ

RODZAJ

OPIS

Recital Piotra Anderszewskiego, jednego z najwybitniejszych pianistów naszych czasów, wypełnią dzieła wielkich kompozytorów epoki baroku oraz klasycyzmu.

Artysta wykona wybrane preludia i fugi z drugiej części tomu „Das Wohltemperierte Klavier" pióra mistrza baroku – Johanna Sebastiana Bacha, a także „Sonatę fortepianową As-dur" nr 31, op. 110, wpisującą się w nurt późnej twórczości ostatniego z klasyków wiedeńskich – Ludwiga van Beethovena. „Postanowiłem ułożyć elementy w kolejności według własnego subiektywnego wyboru […]. Ideą tego konkretnego porządku jest stworzenie sensu dramatu, który sugeruje cykl dwunastu charakterów rozmawiających ze sobą, tworzących lustrzane odbicie.

W muzyce zawsze jest jakaś historia, emocjonalna narracja, gdy jeden utwór podąża za drugim i go opowiada, niezależnie od tego, czy jest to kwestia kontrastu, czy ciągłości. Patrząc poza kontrapunktyczną sztukę, dostrzegam preludia i fugi w Das Wohltemperierte jako utwory-postaci” – tak o genezie swojego wyboru dwunastu preludiów i fug ze wspomnianego tomu wypowiada się Piotr Anderszewski. Pianista dokonał ich nagrań oraz wydał czwartą już, niezwykle cenioną przez krytyków, płytę z Bachowskim repertuarem w styczniu ubiegłego roku za pośrednictwem Warner Classics.

W interpretacjach instrumentalisty dzieła te nabierają wyjątkowego, szlachetnego kolorytu, który wpływa na doskonałą harmonię każdego utworu z osobna, jak i całości wyselekcjonowanego zbioru. Wieczór zwieńczą zaś dźwięki „Sonaty fortepianowej As-dur" nr 31, op. 110 – przedostatniej tego typu kompozycji Ludwiga van Beethovena.

Choć wydawać by się mogło, że w dorobku twórcy pozostaje ona nieco w cieniu późniejszej, wielkiej „Sonaty fortepianowej c-moll" nr 32, op. 111 stanowiącej syntezę gatunku w spuściźnie Beethovena.

Dzieło, które wykona Anderszewski, również odznacza się niekwestionowanym bogactwem ekspresji. W materiale dźwiękowym sonaty Beethoven sięgnął tak po zwroty melodyczne pełne subtelnego liryzmu, jak i te zdecydowanie bardziej wyraziste, nabrzmiałe żywiołowym dramatyzmem.

Miejsce

Zobacz także