57. Międzynarodowy Festiwal Wratislavia Cantans im. Andrzeja Markowskiego.

57. Międzynarodowy Festiwal Wratislavia Cantans im. Andrzeja Markowskiego

Od 9 do 18 września trwać będzie we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku 57. festiwal Wratislavia Cantans, odbywający się pod hasłem „Niebezpieczne związki”.

Twórcą festiwalu był jeden z najwybitniejszych polskich dyrygentów Andrzej Markowski. Po objęciu dyrekcji Filharmonii Wrocławskiej w 1965 roku już rok później zainicjował festiwal oratoryjno-kantatowy, zakładający prezentację muzyki od okresu średniowiecza, poprzez barok, aż po muzykę współczesną. Koncerty odbywały się w zabytkowych kościołach i muzeach Wrocławia. Już w swoim założeniu festiwal był przedsięwzięciem o zasięgu międzynarodowym.

Obecnie dyrektorem artystycznym festiwalu jest Giovanni Antonini. Artysta urodził się w Mediolanie, gdzie studiował w Civica Scuola di Musica, następnie w genewskim Centre de Musique Ancienne. Jest założycielem i członkiem barokowego zespołu Il Giardino Armonico, którym kieruje od 1989 r. Występował z nim jako dyrygent i solista (flet prosty i flet traverso) w Europie, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Ameryce Południowej, Australii, Japonii oraz Malezji. Giovanni Antonini jest również głównym gościnnym dyrygentem Mozarteumorchester Salzburg i Kammerorchester Basel.

Bilety na tegoroczne wydarzenie trafiły już do sprzedaży. Można je kupować na stronie organizatora.

Program 57. Wratislavii Cantans – „Niebezpieczne związki”

9.09.2022, piątek, godz. 19.00 

katedra pw. św. Jana Chrzciciela

Władza i namiętność

Wykonawcy:

  • Andrzej Kosendiak – dyrygent 
  • Piotr Olech – San Giovanni Battista (kontratenor) 
  • Alicia Amo – Erodiade Figlia (sopran) 
  • Tomáš Král – Erode (baryton)
  • Bożena Bujnicka – Erodiade Madre (sopran)
  • Krystian Adam Krzeszowiak – Consigliero (tenor)
  • Aldona Bartnik (sopran ), Aleksandra Turalska (sopran),
  • Maciej Gocman (tenor) – Discepoli
  • Wrocław Baroque Ensemble

Program: 

  • Alessandro Stradella San Giovanni Battista – oratorium

10.09.2022, sobota, godz. 19.00

 kolegiata Świętego Krzyża i św. Bartłomieja

Ukraińska dusza

Wykonawcy:

  • Jewhen Sawczuk – dyrygent 
  • Narodowy Chór Ukrainy „Dumka”

Program:

  • Kyryło Stecenko Благослови, душе моя, Господа (Błogosław, duszo moja, Pana)
  • Mykoła Łeontowycz У царствії твоїм (W królestwie Twoim)
  • Ołeksandr Koszyc Іже херувиме (Pieśń cherubinów)
  • Kyryło Stecenko Милість спокою (Miłość pokoju)
  • Krzysztof Penderecki Agnus Dei z Polskiego Requiem
  • Dmytro Bortniański – XXXII Koncert  Скажи ми Господи... (Powiedz mi, Panie); IX Koncert / 9 Сей день (Ten dzień)
  • Wołodymyr Zubycki Гори мої (Góry moje); Дримба (Drumla)
  • Mykoła Łysenko Молитва за Україну (Modlitwa za Ukrainę)
  • Hordij Hładki Заповіт (Testament), oprac. Borys Latoszyński
  • Danyło Kryżaniwski Реве та стогне Дніпр широкий (Rwie i huczy Dniepr szeroki), oprac. Wiktor Kosenko
  • Jewhen Stankowycz Садок вишневий (Sad wiśniowy)

11.09.2022, niedziela, godz. 17.00

Synagoga pod Białym Bocianem

Wykonawcy:
Il Giardino Armonico

  • Giovanni Antonini – flety podłużne, flety traverso, kierownictwo artystyczne 
  • Priska Comploi – flety podłużne, pomort 
  • Giulia Genini – flety podłużne, dulcjan
  • Andrea Inghisciano – kornet
  • Carles Cristobal – dulcjan
  • Emily White – puzon
  • Riccardo Doni – pozytyw organowy

Program:

Improwizacja 

  • Josquin Desprez L’homme armé – canon à 4 z  Harmonice Musices Odhecaton, Canti B (Wenecja 1503); La Spagna à 5
  • Heinrich Isaac La my z Psałterza Henryka VIII 
  • Anonim La Spagna à 2  (1494)
  • Anonim Consort IX z Psałterza Henryka VIII 
  • Hayne van Ghizeghem De tous biens playne z Harmonice Musices Odhecaton, Canti A (Wenecja 1501)
  • Roelkin (Rodolphus Agricola?) De tous bien plaine z manuskryptu Cancionero de Segovia
  • Alexander Agricola Tandernaken z Harmonice Musices Odhecaton, Canti C (Wenecja 1504)
  • William Cornish Fa la sol; Consort VII z Psałterza Henryka VIII 
  • Alexander Agricola Fortuna desperata à 6
  • Giuseppe Guami Canzone à 4 „L’Accorta” (Wenecja1601)
  • Anonim T’Andernaken ze zbioru Partidura per sonare delle Canzonette alla Francese
  • (Biblioteka Królewska w Kopenhadze)
  • William Brade Der Pilligrienen Tanz

***

  • Augustine Bassano Galiarda
  • William Brade Der Hasen Tantz
  • Anthony Holborne Pavana „The Funeral” i Galliard à 5 ze zbioru Pavans, Galliards, Almains
  • and other Short Aeirs (Londyn 1599)
  • William Brade Courante (Hamburg 1617)
  • Giuseppe Guami La cromatica (Wenecja 1601)
  • William Cornish Ah Robin, gentle Robin z Psałterza Henryka VIII 
  • John Baldwin A Browninge of 3 Voc.
  • William Brade Ein Scottish Tantz; Rotschenken Tanz; Die Nachtigall (Hamburg 1617)
  • Jacob van Eyck Engels Nachtegaeltje na flet podłużny solo (Amsterdam 1646)
  • Tarquinio Merula Canzon „La lusignola” op. 1 nr 2 (Wenecja 1615)
  • Giovanni Bassano Diminuzioni su Introduxit me rex wg G.P. da Palestrina (Wenecja 1585)
  • Samuel Scheidt Canzon à 5 ad imitationem Bergamasca Anglica SSWV 64 (Hamburg 1621)

11.09.2022, niedziela, godz. 20.00 

NFM, Sala Główna

La voix humaine

Wykonawcy:

  • Barbara Hannigan – dyrygent, sopran
  • LUDWIG Orchestra
  • Barbara Hannigan, Denis Guéguin, Clemens Malinowski – reżyseria i wideo
  • Clemens Malinowski – wideo tworzone na żywo do utworu La voix humaine F. Poulenca
  • Pierre Favrez – realizator dźwięku
  • Delphine Dussaux – korepetytor i asystent muzyczny
  • Florent Derex – koncepcja dźwiękowa 

Program:

  • Richard Strauss Metamorfozy TrV 290
  • Francis Poulenc La voix humaine – tragédie lyrique

12.09.2022, poniedziałek, godz. 19.00

Wrocław, NFM, Sala Główna

Missa solemnis

Wykonawcy:

  • Sir John Eliot Gardiner – dyrygent
  • Lucy Crowe – sopran
  • Ann Hallenberg – mezzosopran
  • Giovanni Sala – tenor
  • Matthew Rose – bas
  • The Monteverdi Choir
  • Orchestre Révolutionnaire et Romantique

Program:

  • Ludwig van Beethoven Missa solemnis D-dur op. 123

13.09.2022, wtorek, godz. 19.00 

kościół pw. św. Marii Magdaleny, katedra Kościoła polskokatolickiego

Hymny Banganarti

Wykonawcy:

  • Norbert Twórczyński – dyrygent
  • Jarosław Bręk – bas-baryton
  • Chór NFM 
  • Lionel Sow – kierownictwo artystyczne Chóru NFM
  • NFM Filharmonia Wrocławska

Program:

  • Paweł Łukaszewski VIII Symfonia „Hymny Banganarti” na baryton, chór mieszany i orkiestrę –prawykonanie 

Zamówienie utworu VIII Symfonia „Hymny Banganarti” na baryton, chór mieszany i orkiestrę P. Łukaszewskiego dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego – w ramach programu „Zamówienia kompozytorskie”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca 

14.09.2022, środa, godz. 19.00

NFM, Sala Główna

Dyktator muzyki francuskiej

Wykonawcy:

  • Vincent Dumestre – dyrygent
  • Ana Quintans – sopran
  • David Tricou – tenor
  • Romain Bockler – baryton
  • Igor Bouin – baryton
  • Geoffroy Buffière – bas
  • Le Poème Harmonique

Program:

  • Jean-Baptiste: Lully Uwertura z komediobaletu La Princesse d’Elide LWV 22; Courante pour Sganarelle, Menuet pour les espagnols  i Rondeau pour le charivary z komediobaletu Le mariage forcé LWV 20; Chaconne z komediobaletu L’amour médecin LWV 29; Bergerie, Entrée de trois Importuns, Ballet des espagnols i Quels spectacles charmants z komediobaletu Mieszczanin szlachcicem LWV 43
  • Marc-Antoine Charpentier Trio grotesque z komediobaletu Le mariage forcé H. 494
  • Jean-Baptiste Lully: Ah, qu’il est beau qu’il est joli z komediobaletu La pastorale comique LWV 33; Piglialo sù z komediobaletu Monsieur de Pourceaugnac LWV 41; Dormez, beaux yeux z komediobaletu Les amants magnifiques LWV 42; Ah! mortelles douleurs z komediobaletu Georges Dandin LWV 38; Marche pour la cérémonie des Turcs z komediobaletu Mieszczanin szlachcicem LWV 43

15.09.2022, czwartek, godz. 20.00

NFM, Sala Główna

Niepokorny organista

Wykonawcy:

  • Cameron Carpenter – organy

Program:

  • Johann Sebastian Bach: Fantazja i fuga c-moll  BWV 537; Preludium i Fuga C-dur BWV 870 z Das wohltemperierte Klavier II; Preludium i Fuga F-dur BWV 880 z Das wohltemperierte Klavier II; Fantasia super „Komm, heiliger Geist” BWV 651; O Mensch, bewein dein Sünde groß – preludium chorałowe BWV 622; Preludium i Fuga Es-dur  BWV 552 „St. Anne”

***

  • Johann Sebastian Bach Wariacje Goldbergowskie BWV 988

16.09.2022, piątek, godz. 19.00

NFM, Sala Czerwona 

Zakochany Mahler

Wykonawcy:

  • Ernst Kovacic – dyrygent 
  • Agata Zubel – sopran
  • NFM Orkiestra Leopoldinum

Programe:

  • Alma Mahler Fünf Lieder; Vier Lieder
  • Gustav Mahler Lieder eines fahrenden Gesellen; Rückert-Lieder
  • Opracowanie pieśni: Agata Zubel, Ernst Kovacic

17.09.2022, sobota, godz. 19.00

NFM, Sala Główna

Ciało i dusza

Wykonawcy:

  • Giovanni Antonini – dyrygent
  • Il Giardino Armonico
  • Anett Fritsch – Anima (sopran)
  • Mauro Borgioni – Corpo (baryton)
  • Margharita Maria Sala – Piacere (kontralt)
  • Renato Dolcini – Tempo / Consiglio (baryton)
  • Cyril Auvity – Inteletto (tenor)
  • Federico Fiorio – Angelo custode (kontratenor)
  • Giuseppina Bridelli – Vita mondana / Anima beata (mezzosopran)
  • Chór Chłopięcy NFM
  • Małgorzata Podzielny – kierownictwo artystyczne Chóru Chłopięcego NFM 
  • Ars Cantica Choir
  • Marco Berrini – kierownictwo artystyczne Ars Cantica Choir
  • Riccardo Doni, Michele Pasotti – asystenci dyrygenta 

Program:

  • Emilio de’ Cavalieri Rappresentatione di anima et di corpo – opera

18.09.2022, niedziela, godz. 12.00

NFM, Sala Czerwona

Apollo in cielo

Wykonawcy:

  • Marta Niedźwiecka – dyrygent, klawesyn
  • Soliści – uczestnicy 46. Kursu Interpretacji Muzyki Oratoryjnej i Kantatowej 
  • Zespół festiwalowy

Program:

  • Antonio Caldara Apollo in cielo – serenata (fragmenty)

18.09.2022, niedziela, godz. 18.00

NFM, Sala Główna

Wyraj

Wykonawcy:

  • Roman Rewakowicz – dyrygent
  • Tetiana Zhuravel – sopran
  • BOŻYCZI – zespół autentycznej muzyki ukraińskiej 
  • Narodowy Chór Ukrainy „Dumka”
  • Jewhen Sawczuk – kierownictwo artystyczne Narodowego Chóru Ukrainy „Dumka” 
  • Chór Filharmonii Narodowej 
  • Bartosz Michałowski – kierownictwo artystyczne Chóru Filharmonii Narodowej 
  • Orkiestra Filharmonii Narodowej 

Program:

  • Ołeksandr Szymko Wyraj – oratorium

Organizator zastrzega sobie możliwość dokonania zmian w programie.

Lokalizacja

Wrocław - różne lokalizacje wg programu dnia

 Wrocław

Komentarze