wroclaw.pl strona główna
wroclaw.pl strona główna Wydarzenia we Wrocławiu. Sprawdź aktualny kalendarz imprez Wydarzenia - strona główna

Infolinia 71 777 7777

2°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 05:35

wroclaw.pl strona główna
  1. wroclaw.pl
  2. Wydarzenia
  3. Muzyka
  4. New Year with Philharmonix

FILTRUJ

RODZAJ

OPIS

Karnawałowy wieczór w NFM! W programie koncertu New Year with Philharmonix znalazły się zarówno dzieła kompozytorów działających w XIX wieku – Johanna Straussa oraz Johannesa Brahmsa – jak i te bliższe współczesności, w tym utwory jednego z instrumentalistów należącego do zespołu – Stephena Koncza. Operetka Zemsta nietoperza Straussa swoją premierę miała w kwietniu 1874 roku.

Wzbudziła zachwyt publiczności i szybko uznana została za arcydzieło na całym świecie. Charakteryzuje się błyskotliwym librettem oraz towarzyszącej mu lekkiej i melodyjnej muzyce w pełni oddającej beztroski nastrój karnawałowego szaleństwa. Porywająca, balowa atmosfera wyczuwalna jest już w rozpoczynającej dzieło Uwerturze, która wybrzmi w wykonaniu muzyków Philharmonix.

Równie dużą popularnością nieustannie cieszą się Tańce węgierskie Johannesa Brahmsa, czyli zbiór dwudziestu jeden żywiołowych melodii opartych na węgierskich motywach ludowych. Każda z nich została pierwotnie opracowana na duet fortepianowy, niektóre z nich kompozytor zaaranżował także na fortepian solo bądź orkiestrę.

Pierwszy z nich, Taniec węgierski g-moll, stanowi jeden z bardziej rozpoznawalnych utworów spośród pozostałych ze zbioru, ale i w twórczości Brahmsa ogółem. Jego ekspresyjne brzmienie zostanie tego wieczoru wyeksponowane przez nietypową dla utworu obsadę przeznaczoną na parę instrumentów smyczkowych, fortepian oraz klarnet.

Philharmonix to zespół złożony z trzech Filharmoników Wiedeńskich, dwóch solistów z Filharmonii Berlińskiej, jednego z najbardziej wszechstronnych austriackich pianistów oraz skrzypka lubującego się w śpiewie i improwizacji.

Muzykę poważną traktują jako eksperyment z pełnią bogactwa jej wirtuozerii, sięgając do twórczości przeszłych epok, ale i z powodzeniem wykonując dzieła współczesne, jak m.in. wieńczące koncert Russian Overture, Swing on Beethoven Stephena Koncza, wiolonczelisty należącego do ansamblu.

Światowej sławy instrumentaliści podczas koncertów łączą klasykę, jazz, pop i muzykę latynoską, co składa się na kalejdoskop różnorodnych, a zarazem unikatowych barw.

Zobacz także