IV Inspiracje-Interpretacje | konkurs

IV Inspiracje-Interpretacje | konkurs

Anna Szałapak

Związana z krakowską Piwnicy pod Baranami śpiewała teksty poetyckie najwyższej próby: Czesława Miłosza, Ewy Lipskiej, Michała Zabłockiego, Agnieszki Osieckiej. Na scenie doceniała rolę gestu i rekwizytu - rozpuszczenie włosów, zerknięcie w lustro, otulenie chustą, zapalenie świecy, włożenie kapelusza, biel sukni, ten pewien rodzaj dystynkcji, błysk w oku - współtworzyły aurę jej koncertów. Piosenka jest małym dramatem - uważała wokalistka - w dwóch, trzech minutach trzeba zawrzeć jakąś historię, przedstawić czyjś los. Jest to niezmiernie trudne, ale przez to ciekawe.

Herbatka w oparach nostalgii

Jechać z Anią Szałapak w trasę, na koncert, spotkanie autorskie to była zawsze wielka przyjemność. Ale też odpowiedzialność – woziliśmy damę. Tak, damę. Kruchą, delikatną, która chciała być adorowana; tak po dawnemu, po staroświecku. Podczas wieczoru będzie okazja po temu, by autor tych słów, pianista i akompaniator Konrad Mastyło, podzielił się także innymi anegdotami z czasów wspólnej pracy. Razem z nim Annę Szałapak wspominać będzie drugi "piwniczanin" - wokalista Jacek Wójcicki. Spotkanie poprowadzi Teresa Drozda - od lat przygotowująca radiowe programy poświęcone piosence literackiej.

Konkurs

W drugiej części wieczoru zabrzmi już wyłącznie muzyka. Z interpretacją piosenek, które wykonywała Anna Szałapak zmierzy się jedenastka młodych wokalistów. Uczestnicy konkursu pochodzą z różnych miejsc w Polsce, uczą się, pracują lub studiują, wykonują też czasem pozamuzyczne zawody. Dla wszystkich z nich to właśnie muzyka jest największą pasją, a piosenka literacka zajmuje w niej miejsce szczególne. Wśród wybranych przez nich piosenek znalazły się m.in.: "Zaklinanie, czarowanie", "Kołysanka", Ucisz serce", Grajmy Panu",  "Żywa woda".

Przy fortepianie na zmianę zasiadać będą: Dominik Mąkosa i Tomasz Kaczmarek. W fotelach jurorskich zobaczymy ekspertów i koneserów piosenki literackiej: Teresę Drozdę, Konrada Mastyło, Jacka Wójcickiego i Jarosława Wasika. Pula nagród to statuetka IV Inspiracji-Interpretacji oraz suma 8 tys. zł.

Gości i atmosferę festiwalu swoim obrazowym komentarzem udokumentuje znakomity ilustrator Tomasz Broda.

Wystąpią

Aleksandra Bogucka, Monika Cieciora, Natalia Herman, Karolina Kobielusz, Katarzyna Libront, Barbara Małecka, Weronika Musiał, Agnieszka Podubny, Filip Rychcik, Klaudia Wójcik. Wanesa Zacharzewska

Lokalizacja

Ośrodek Działań Twórczych Światowid

Stefanii Sempołowskiej 54A, 51-661 Wrocław

Komentarze