Alash Ensemble – gwiazda śpiewu gardłowego

Alash Ensemble – gwiazda śpiewu gardłowego

Alash oczarowali cały świat swoim niezwykłym gardłowym śpiewem (xöömei), który aż od starożytności rozwinął się wśród koczowniczych pasterzy Tuwy i jest pielęgnowany po dziś dzień. Trio skupia w sobie całą tradycję przekazywaną od przodków, dodając do niej swoje doświadczenie wyniesione z uczelni artystycznej w Kyzył oraz mocne akcenty muzyki z Zachodu.

Był rok 1999, kiedy w czasie ich studiów w Kyzył powstał pierwszy wspólny projekt o nazwie Changy-XAYA. Cztery lata później trzej muzycy: Bady-Dorzhu Ondar (grający na igil), Ayan-ool Sam (grający na doshpuluur) i Ayan Shirizhik (grający na kengirge) postanowili powołać nowy zespół – Alash (nazwa pochodzi od rzeki Alash, która biegnie przez północno-zachodnie regiony Tuwy).

W tamtym okresie muzycy zaczęli interesować się muzyką z USA (m.in. Sun Ra, Jimiego Hendrixa). Obok tradycyjnych instrumentów z Tuwy, wprowadzili do swojej muzyki gitarę, a z czasem nawet rosyjski instrument Bayan (akordeon).

Zespół zaczął eksperymentować z nowymi harmoniami i samą konstrukcją utworów, do współpracy zapraszając Béla Flecka i Victora Wootena.

W 2006 r. Alash wydali swój pierwszy album „lash Live at the Enchanted Garden" , rok później "Alash", 2011 to płyta „Buura" , a ostatni album nagrany w 2015 nosi tytuł "Achai"
Gościnnie muzycy Alash wystąpili na płycie projektu Béla Fleck and the Flecktones (2008), która została uhonorowana nagrodą Grammy .

Alash Ensemble tworzą:

  • Bady-Dorzhu Ondar: vocals, igil, guitar
  • Ayan-ool Sam : vocals, doshpuluur, igil, guitar
  • Ayan Shirizhik : vocals, kengirge, shyngy rash, shoor, murgu, xomus.
  • Sean Quirk: interpreter and manager

Bilety w cenie: miejsca siedzące: 50 zł – przedsprzedaż, 60 zł – w dniu koncertu, miejsca stojące: 35 zł – przedsprzedaż, 40 zł – w dniu koncertu.

Lokalizacja

Klub Muzyczny Stary Klasztor

Purkyniego 1, 50-155 Wrocław

Komentarze