Berlińscy Filharmonicy pod batutą Yannicka Nézeta-Séguina w NFM

Berlińscy Filharmonicy pod batutą Yannicka Nézeta-Séguina w NFM

Berliner Philharmoniker po raz pierwszy w Narodowym Forum Muzyki! Jedna z najsłynniejszych orkiestr świata zaprasza na spotkanie z muzyką pierwszej połowy XX stulecia. Zespół wystąpi pod kierownictwem kanadyjskiego dyrygenta Yannicka Nézeta-Séguina.

Nazwę Berliner Philharmonisches Orchester przyjął po pięciu latach istnienia – wtedy to rozpoczął współpracę z Hermannem Wolffem, który nie tylko przeszedł do historii jako świetny menedżer, lecz także zapoczątkował trwającą do dziś procedurę wybierania dyrektora artystycznego orkiestry. Zostaje nim bowiem najlepszy w opinii całego zespołu dyrygent danych czasów.

Opiekę artystyczną nad orkiestrą sprawowali m.in. Hans von Bülow, Arthur Nikisch i Wilhelm Furtwängler. Aż trzydzieści pięć lat (!) muzycy działali pod przewodnictwem legendarnego Herberta von Karajana. Jego następcą był Claudio Abbado. W latach 2002–2018 dyrektorem artystycznym zespołu był sir Simon Rattle, a od sezonu 2018/2019 funkcję tę będzie pełnił Kirill Petrenko.

Wyjątkowe spotkanie z Berliner Philharmoniker rozpocznie urokliwe La mer (Morze) Claude’a Debussy’ego. Te trzy niezwykłe szkice symfoniczne zarysowują nadmorskie obrazy, dając jednocześnie wyobraźni słuchacza pole do popisu. 
W drugiej części koncertu V Symfonia B-dur Siergieja Prokofiewa. Dzieło to kompozytor napisał w zaledwie jeden miesiąc w 1944 roku. Powstało ono w ostatnich latach wojny – wyczuwa się w nim cień nadziei, która wyłania się z dźwięków niczym uśmiech przez łzy. 

 

Wykonawcy:

Yannick Nézet-Séguin – dyrygent

Berliner Philharmoniker

Program:

C. Debussy Morze – poemat symfoniczny

***

S. Prokofiew V Symfonia B-dur op. 100

Lokalizacja

Narodowe Forum Muzyki (NFM) Wrocław

pl. Wolności 1, 50-071 Wrocław

Komentarze