József Lendvay i Ricordanza w Oratorium Marianum

József Lendvay w Oratorium Marianum

Gwiazdą koncertu z cyklu „Relaksujące podróże melomana odkrywcy” będzie József Lendvay, jeden z najwybitniejszych skrzypków współczesnych czasów. 13 czerwca artysta zagra z towarzyszeniem Zespołu Solistów „Ricordanza” w auli Oratorium Marianum UWr.

Program koncertu

Cz. I – ok. 50 minut

 • A. Vivaldi – Lato
 • W.A. Mozart Diverimento D dur KV136
 • W. Małucha – Słowiańska Dusza
 • F. Kreisler – Schön Rosmarin
 • V. Monti – Czardasz

Przerwa 30 minut – strefa VIP dla wszystkich gości

Cz. II – ok. 60 minut

 • L. Weiner -  Diverimento No 01 „Old Hungarian Dances” op. 20
 • G.B. Pergolesi – Concertino No 1
 • T. Albinoni – Concerto for strings C major
 • W. Małucha – Polak Węgier Dwa Bratanki
 • N. Paganini – Moto perpetuo op. 11
 • Bisy – solo 

Spotkanie pokoncertowe – strefa VIP dla wszystkich gości.

Bilety: 300 zł, do kupienia na stronie organizatora.  

Organizatorem koncertu w ramach projektu „Muzyka Wrocławska” jest  Fundacja Rozwoju Kultury we Wrocławiu. 

József Lendvay

Dzięki imponującej wirtuozerii i charyzmatycznej osobowości scenicznej podbija serca publiczności na całym świecie. Urodził się w Budapeszcie w 1974 roku. Naukę gry na skrzypcach rozpoczął w wieku pięciu lat. Jako ośmiolatek został studentem Akademii Muzycznej im. Franza Liszta w Budapeszcie. Artysta kształcił się pod okiem takich osobowości muzycznych, jak sir Yehudi Menuhin, Ida Haendel czy Igor Oistrakh.

Jego repertuar jest godny podziwu, ponieważ zawiera większość utworów literatury skrzypcowej, zarówno solowej, jak i z towarzyszeniem orkiestry. Już w wieku szesnastu lat József Lendvay mógł pochwalić się znajomością wszystkich kaprysów Niccolo Paganiniego, a ten fakt wyróżniał go na tle innych, znakomitych skrzypków jego pokolenia.
Jest laureatem wiodących międzynarodowych konkursów skrzypcowych. Został także wyróżniony wieloma prestiżowymi stypendiami. Za płytę „Lendvay”, nagraną dla Sony Classical, otrzymał nagrodę „Echo Prize” w kategorii Klassik Ohne Grenzen.  Gościł z koncertami w największych salach muzycznych na pięciu kontynentach. 

József  Lendvay występował w Castel Gandolfo na zaproszenie papieża Jana Pawła II. Koncertował także przed takimi osobistościami świata polityki, jak prezydent George Bush i kanclerz Helmut Kohl.

Zespół Solistów „Ricordanza”

Powstał we Wrocławiu w roku 2000. Stworzył go znakomity skrzypek i pedagog Wiktor Kuzniecow – laureat dwóch międzynarodowych konkursów skrzypcowych – im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu oraz im. Nicolo Paganiniego w Genui.

Zespół występował w wielu krajach Europy na słynnych salach koncertowych, takich jak Filharmonia Berlińska i Monachijska czy Dwór Królewski w Sztokholmie. Na wybór tego zespołu, poza kompetencjami solistycznymi każdego z jego muzyków miał także fakt, że grają na wysokiej klasy instrumentach z XVIII i XIX w., co ze względu na skrzypce Józsefa  Lendvaya ma ogromne znaczenie .
 

 

Lokalizacja

Oratorium Marianum

 

Komentarze