75. rocznica powstania w getcie warszawskim

75. rocznica powstania w getcie warszawskim

19. kwietnia to 75. rocznica powstania w getcie warszawskim. Upamiętniając tą datę, zaplanowano uroczyste złożenie kwiatów na Placu Bohaterów Getta Warszawskiego oraz niezwykły wieczór z poezją i muzyką w synagodze.
 
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN od 6 lat organizuje na terenie Polski i za granicą akcję społeczno-kulturalną "Żonkile"  upamiętniającą pamięć o powstaniu. Szkoła Szalom Alejchem jest jednym z tysięcy wolontariuszy tej akcji.
Żonkile symbolizują pamięć, szacunek i nadzieję. Związane są z postacią Marka Edelmana, ostatniego przywódczy Żydowskiej Organizacji Bojowej, który w każdą rocznicę powstania w getcie warszawskim dostawał kwiaty od anonimowej osoby.


11.00 - uczniowie szkoły Szalom Alejchem na chodniku przed Pomnikiem Bohaterów Getta Warszawskiego we Wrocławiu,  narysują żonkile.


Uczniowie zapraszają do połączenia się z nami w pamięci o bohaterach getta warszawskiego i narysowania z nami choćby jednego żonkila - przed pomnikiem lub w na dowolnym skrawku chodnika we Wrocławiu.
 
Kompozycje Szymona Laksa, warszawskiego kompozytora, który w Auschwitz- Birkenau pełnił funkcje dyrygenta obozowej orkiestry, wykonają soliści Narodowego Forum Muzyki. Część muzyczna łączyć będzie się z recytacją poezji Tuwima, Miłosza i Różewicza.

12.00 – złożenie kwiatów przy płycie pamiątkowej.

Plac Bohaterów Getta Warszawskiego we Wrocławiu (naprzeciwko dawnego budynku Biblioteki Uniwersyteckiej)

19.00 – wieczór z muzyką i poezją

Synagoga Pod Białym Bocianem (Włodkowica 5a, Wrocław)

W programie:

  • kompozycje Szymona Laksa, warszawskiego kompozytora, deportowanego w roku 1942 do Auschwitz-Birkenau, gdzie pełnił funkcję dyrygenta obozowej orkiestry. Muzycy: Jan Skopowski (wiolonczela), Marcin Markowicz (skrzypce) oraz Michał Francuz (fortepian)
  • Recytacja poezji polskich twórców: Julian Tuwim „My Żydzi Polski", Czesław Miłosz „Campo di Fiori", Tadeusz Różewicz „Pociągi odchodzą dalej". Wykonanie: Anna Błaut, Marzena Oberkorn.

Bilety: 35/25zł. Dostępne w salonach EMPiK oraz na www.ticketmaster.pl. Kontakt: 692 804 540, e-mail: bilety@fbk.org.pl.

Lokalizacja

Synagoga Pod Białym Bocianem

ul. Włodkowica 7, 50-072 Wrocław

Komentarze