Petr Hruška

Spotkanie: Petr Hruška, Erekle Deisadze

Organizatorzy festiwalu literackiego Miesiąc Spotkań Autorskich zapraszają na spotkania 01.08.2017 (wtorek) Mediateka – pl. Teatralny 5 (wejście od ul. Menniczej):

godz. 19.00

Petr Hruška: Własny, niewłasny, Hruška

Urodzony w 1964 roku Ostrawie. Jest absolwentem Politechniki Ostrawskiej (kierunek obróbka surowców naturalnych), Wydziału Filozofii uniwersytetów: Ostrawskiego i im. Masaryka w Brnie (kierunki literatura czeska i literaturoznawstwo). Napisał siedem zbiorów poezji (debiut Salonowe niepokoje, 1995), za przedostatni (Darmata, 2012) otrzymał Państwową nagrodę literacką za rok 2013. Zajmuje się historią literatury (monografia poety Karla Šiktanca pt. Gdzieś tutaj, 2010), pracuje w Instytucie literatury czeskiej Akademii Nauk Republiki Czeskiej, jest wykładowcą w szkołach wyższych. Był redaktorem trzytomowego zbioru dzieł Jana Balabána. W 2015 roku uczestniczył w projekcie literackim Jednym zdaniem.

godz. 20.30

Erekle Deisadze: Precz z systemem

Pisarz i muzyk, Erekle Deisadze urodził się w 1990 w Kutaisi. Ukończył państwowy Uniwersytet Filmu i Teatru imienia Shota Rustaveli. W 2010 Erekle wydał książkę „Saidumlo Siroba” (gra słów gruzińskiego tu tyłu „Ostatnia wieczerza”), któremu towarzyszyły krańcowe reakcje czytelników. W 2012 roku artysta założył zespół punkrockowy „Za 40 kilometrów”. Nakręcił teledyski o podłożu politycznym. Erekle jest artystą licznych talentów i zróżnicowanych korzeni. Brał udział w muzycznym wideo „System musi się załamać” który powstał w wyniku skandalu w gruzińskim systemie penitencjarnym. W 2013 stworzył projekt muzyczny Eko & Vinda Folio. W 2013 Erekle wydał swoją drugą książkę „Pokojówka”, a następnie „Rosyjskie wakacje” w 2016, która dotyczy wojny rosyjsko-gruzińskiej. Napisał też muzykę do sztuk: „Bechavi” – wystawioną w Royal District Theatre w 2015 oraz „Gatvla” (Odliczanie) wystawioną w Teatrze Lalek w 2017 roku.

Wideo / zdjęcia

Lokalizacja

Mediateka - Miejska Biblioteka Publiczna Wrocław Filia nr 58

Pl. Teatralny 5, 50-051 Wrocław

Komentarze