Z Widokiem na literaturę – Radka Denemarková

Z Widokiem na literaturę – Radka Denemarková

Przedstawicielstwo Regionalne Komisji Europejskiej i Biuro Informacyjne Parlamentu Europejskiego zapraszają na spotkanie z cyklu „Z Widokiem na Europę” poświęcone czeskiej literaturze, na wieczór z Radką Denemarkovą, czeską pisarką, która opowie o jej najnowszej powieści „Przyczynek do historii radości".

Opis:

Historia śledztwa w sprawie śmierci starszego biznesmena prowadzi do tajemniczego domu w Pradze, którego właścicielki po wojnie rozpoczęły dzieło zemsty i sprawiedliwości. Niejednoznaczna i pełna zagadek powieść „Przyczynek do historii radości" opowiada o ludzkiej solidarności, uczuciach i wrażliwości na cierpienie.

Radka Denemarková

Jest jedną z najwybitniejszych czeskich pisarek, a także scenarzystką, tłumaczką, publicystką i literaturoznawczynią. Jest autorką nagradzanych i tłumaczonych na wiele języków powieści i trzykrotną laureatką prestiżowej czeskiej nagrody literackiej Magnezia Litera. Za powieść „Pieniądze od Hitlera" otrzymała nominację do Literackiej Nagrody Europy Środkowej „Angelus”. W grudniu 2016 r. pisarka została uhonorowana nagrodą Wald Press Award za bezkompromisowość w przedstawianiu trudnych tematów społeczno-historycznych oraz za niezłomne niesienie idei humanitaryzmu w swojej twórczości.

Spotkanie z Radką Denemarkovą będzie przeplatane czytaniem fragmentów powieści „Przyczynek do historii radości". W spotkaniu weźmie udział także tłumaczka, Olga Czenikow.

Prowadzenie – Michał Nogaś.

Spotkanie odbędzie się we wtorek 4 kwietnia o godz. 17.00 w Domu Europy przy ul. Widok 10 we Wrocławiu, w języku polskim i czeskim.

Zgłoszenia do 1 kwietnia online, ec-wroclaw@ec.europa.eu lub telefonicznie: 71 324 09 04.

Lokalizacja

Dom Europy

Widok 10, 50-052 Wrocław

Komentarze