Muzeum Pana Tadeusza

Muzeum Pana Tadeusza

 Wszystko na 4 tysiącach metrów kwadratowych przestrzeni użytkowej.

Ekspozycja główna to opowieść wprowadzająca w świat epoki romantyzmu. Zabieramy widza w podróż, podczas której pozna kontekst historyczny czasów powstania poematu. Zrozumie sytuację polityczną tego okresu z perspektywy polskiej i europejskiej.

Ekspozycja została podzielona została na dziesięć sal ukazujących źródła i rozkwit polskich idei romantycznych.

Są tu m.in. pokoje poświęcone obyczajowości staropolskiej – oficjalnej, publicznej z uwzględnieniem urzędów, polowań i prywatnej z kulturą domu, stołu. Z kolei w sali nazwanej „Wolność” prześledzimy, jak rozumiana była przez wieki wolność szlachecka, osobista, artystyczna i polityczna, a wszystko z odpowiednio dobranymi multimediami oraz specjalnie dedykowanymi eksponatami ze zbiorów Ossolineum, ale też pożyczonymi ze Lwowa, czy Krakowa. 

W sali „Powidoki” zachwycą 4 ekrany parowe, na których wyświetlane będą sceny z filmów polskiej szkoły. Idąc do Gabinetów Świadków Historii przejdziemy „przez” obywatela Piszczyka z „Zezowatego szczęścia” Munka, czy Maćka Chełmickiego z „Popiołu i diamentu” Wajdy.

Z kolei świetnie zaprojektowany korytarz (imitujący pokryte napisami mury z komuny) poprowadzi nas z sali „Powidoki" do Gabinetów Świadków Historii - Jana Nowaka Jeziorańskiego i Władysława Bartoszewskiego. Będzie można posłuchać oryginalnych przemówień, obejrzeć przesłuchanie przez wizjer w więziennych drzwiach, a nawet zasiąść przy biurku cenzora i zobaczyć, jak kaleczono teksty oraz spróbować przywrócić ich pierwotną treść.

Lokalizacja

Muzeum Pana Tadeusza

 

Komentarze