Spotkanie autorskie z Agatą Tuszyńską

Spotkanie autorskie z Agatą Tuszyńską

Spotkanie autorskie z Agatą Tuszyńską, autorką książki „Żongler. Romain Gary". Centrum Innowacji Przejście, 21.10, g. 18:00. Prowadzenie: Jakub Sobieralski.

Książka:

„Imię: Roman, Romain, Romuszka, Emile.
Nazwisko: Kacew, de Kacew, Gari, Gary, Ajar, Sinibaldi, Bogat.
Urodzony: w Wilnie, w Kursku, w Moskwie, na rosyjskich stepach, w 1914 roku, w maju, w grudniu, po południu… W drodze do ojczyzny, Francji”.

W taki sposób Agata Tuszyńska, autorka znakomitych biografii „Singer. Pejzaże pamięci" (1994), „Oskarżona: Wiera Gran" (2010) i „Narzeczona Schulza" (2015), rozpoczyna swoją najnowszą książkę „Żongler. Romain Gary".

Romain Gary (1914–1980) – francuski pisarz urodzony w Wilnie, jedyny w historii autor uhonorowany dwukrotnie Nagrodą Goncourtów, dyplomata, scenarzysta, pilot wojenny, podróżnik. Celebryta, który w 1980 roku po błyskotliwej literackiej karierze odebrał sobie życie w wieku 66 lat. Mistyfikator. Wreszcie – kuglarz zręcznie żonglujący faktami i zmyśleniami, swoimi i zasłyszanymi historiami, nieustannie tworzący opus magnum: własną biografię – jakby ta autentyczna była nie dość fascynująca.

Agata Tuszyńska podjęła się trudnego zadania uporządkowania tej niezwykłej biografii, nakreślenia linii oddzielającej to, co przeżyte od tego, co zmyślone. W swej książce stara się odsłonić portrety wielokrotne autora „Obietnicy poranka". Opowiada o intrygującej i dominującej matce Romaina, Ninie Owczyńskiej, o ich kilkuletnim pobycie w Warszawie w latach dwudziestych, drodze do Nicei, o dwóch burzliwych małżeństwach pisarza, karierze artystycznej i pracy w dyplomacji. O jego słabości do pseudonimów, losów równoległych i gry – w życiu i przed zachwyconą publicznością – a wreszcie o ostatnim, spektakularnym oszustwie.

Tuszyńska maluje portret Gary’ego jaskrawymi barwami. Pokazuje, jak jej bohater przekracza granice artystycznej wolty i człowieczej odpowiedzialności.

Autorka:

Agata Tuszyńska - pisarka, poetka, reportażystka. Autorka biografii Isaaka Bashevisa Singera, Ireny Krzywickiej oraz Wiery Gran, a także osobistych Rodzinnej historii lęku i Ćwiczeń z utraty.
W ostatnich latach wydała m.in. Oskarżona Wiera Gran (2010), Narzeczona Schulza (2015), Jamnikarium (2016), Bagaż osobisty. Po Marcu (2018) , Mama zawsze wraca (2020) oraz Ćwiczenia z utraty. Po 15 latach (2021). W maju ukazała się najnowsza książka Żongler. Romain Gary.

„Bohaterką wszystkich moich książek jest PAMIĘĆ. Znikające światy i odchodzący ludzie. Zapisuję, żeby nie przestały istnieć. Wierzę w ocalającą moc słowa".

Laureatka Nagrody Polskiego PEN-Clubu im. Ksawerego Pruszyńskiego za wybitne osiągnięcia w dziedzinie reportażu i literatury faktu. W 2015 roku została uhonorowana srebrnym medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Jej książki przetłumaczono na kilkanaście języków.

Prowadzący:

Spotkanie poprowadzi Jakub Sobieralski, Kustosz Miejskiej Biblioteki Publicznej we Wrocławiu, autor bloga „Oczytany facet".

Lokalizacja

Centrum Innowacji Przejście – filia nr 13 MBP

pl. Teatralny 5,  Wrocław

Komentarze