wroclaw.pl strona główna
wroclaw.pl strona główna Wydarzenia we Wrocławiu. Sprawdź aktualny kalendarz imprez Wydarzenia - strona główna

Infolinia 71 777 7777

4°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 23:40

wroclaw.pl strona główna
  1. wroclaw.pl
  2. Wydarzenia
  3. Literatura
  4. Człowiek, który wynalazł internet

FILTRUJ

RODZAJ

OPIS

„Misja: książki” to cykl spotkań, do których punktem wyjścia są publikacje dotyczące najnowszej historii Polski: głośne, budzące kontrowersje, prezentujące różne spojrzenia na wydarzenia, wydawałoby się, oczywiste. Najbliższe spotkanie: „Człowiek, który wynalazł internet”.

16 grudnia 2021 (czwartek), 17.00. wydarzenie dostępne wyłącznie w formie transmisji online Spotkanie z Wojciechem Orlińskim poświęcone książce „Człowiek, który wynalazł internet. Biografia Paula Barana” (Wydawnictwo Agora, Warszawa 2019).

Autor opowiada o życiu inżyniera pochodzącego spod Grodna, który opracował techniczne założenia internetu. Pierwsze łącze sieci według pomysłu Paula Barana uruchomiono w 1969 roku w Kalifornii, a było to możliwe ponieważ inżynier przekonał do zainwestowania w swój pomysł amerykańskich generałów. Paul Baran pracował przy konstrukcji pierwszego komercyjnego komputera UNIVAC oraz przy tworzeniu technologii Hi-Fi. Zanim wprowadzono w życie jego pomysły, Paul Baran przewidział wideokonferencje, internetowe zakupy, a także powszechność prywatnych urządzeń interaktywnych z dostępem do wielkich baz wiedzy, dziś znanych jako laptopy i smartfony. Przewidział też związane z Internetem zagrożenia dla prywatności i demokracji.

O autorze:

Wojciech Orliński – dziennikarz, pisarz, publicysta związany z „Gazetą Wyborczą”, „Krytyką Polityczną” i „Nową Fantastyką”. Pisze głównie na tematy związane z kulturą masową. Autor książek: „Internet. Czas się bać”, „Co to są Sepulki? Wszystko o Lemie” oraz „Polska nie istnieje”.

Prowadzi blog „Ekskursje w dyskursie”. O prowadzącej: Małgorzata Preisner-Stokłosa – doktor nauk humanistycznych w zakresie historii, współautorka wystawy stałej Misja: Polska poświęconej biografiom Jana Nowaka-Jeziorańskiego i Władysława Bartoszewskiego w Muzeum Pana Tadeusza, kustosz w Gabinetach Świadków Historii ZNiO. Kuratorka i autorka licznych wystaw związanych z kolekcją Władysława i Zofii Bartoszewskich.

Zobacz także