wroclaw.pl strona główna
wroclaw.pl strona główna Wydarzenia we Wrocławiu. Sprawdź aktualny kalendarz imprez Wydarzenia - strona główna

Infolinia 71 777 7777

10°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 15:00

wroclaw.pl strona główna
  1. wroclaw.pl
  2. Wydarzenia
  3. Literatura
  4. Otwarcie Festiwalu | 1. panel Feminatywy Polsko-Ukraińskiej

FILTRUJ

RODZAJ

OPIS

Rozmowa  z okazji 30-lecia Niepodległości Ukrainy to okazja szczególna, godzi się, aby zawierała podsumowania i plany na przyszłość. W pierwszej części postaramy się wyłonić  wydarzenia /procesy, które były kluczowe dla trzydziestolecia polsko-ukraińskich stosunków.

W drugiej części zastanowimy się czy spory o przeszłość jako najbardziej eksponowana scena teatru polsko-ukraińskich kontaktów pomagają nam lepiej zrozumieć otaczającą rzeczywistość, za której składową proponujemy uznać globalne wyzwania stojące przed regionem, takie jak katastrofa klimatyczna, długotrwałe konsekwencje transformacji ustrojowej (w tym migracja, prawa kobiet i prawa pracownicze). Część trzecią i podsumowanie poświęcimy na określenie najważniejszych pól współpracy, które rysują się przed naszymi państwami w kontekście rozszerzających się relacji ludzkich i komunikacyjnych, migracji z Ukrainy, z Polski. Przywołamy także kontekst Unii Europejskiej i Rosji.  

Panelistki 

  • Mariya Hurska (Марія Гурська) UA
  • Olena Styazhkina (Олена Стяжкіна) UA
  • Bianka Zalewska PL 
  • Bogumiła Berdychowska PL
  • rozmowę poprowadzi: Anna Łazar

Mariya Hurska

Ekspertka ds. mediów, prezenterka telewizyjna, menedżerka kultury. Ukraińska dziennikarka, dyrektorka programowa kanału Espresso TV, współprowadząca programu Sobotni Klub Polityczny z Witalijem Portnikowem, organizatorka międzynarodowych wydarzeń kulturalnych istotnych dla dialogu polsko-ukraińskiego, m.in. producentka preprodukcji (opracowanie scenariusza, teaser, międzynarodowa prezentacja na Berlinale) projektu filmu o wybitnym Polaku, Homerze z Huculszczyzny i autorze „Na wysokiej połoninie” Stanisławie Vincenzie (film w przygotowaniu, zdjęcia planowane na 2022 r.); uczestniczka zespołu ukraińskich i polskich naukowców zajmujących się opracowaniem koncepcji Centrum Dialogu Międzykulturowego im. Stanisława Vincenza, organizatorka wystaw, prezentacji na temat wspólnej historii i dialogu we współpracy z fundacją „Wolność i domokracja”. Od 2013 roku pracuje jako dziennikarka, prezenterka telewizyjna i menedżerka ogólnoukraińskiego kanału telewizyjnego Espresso powstałego podczas Majdanu. W każdy poniedziałek podsumowuje wydarzenia w kraju w 2-godzinnym talk show „Tydzień z Marią Gurską” NA ŻYWO z gośćmi studia – liderami partii politycznych, członkami ukraińskiego parlamentu, ministrami, ekspertami politycznymi i liderami różnych dziedzin.

Olena Styazhkina

Pisarka, historyczka (doktorka nauk historycznych, profesorka). Urodziła się w Doniecku. Pracowała w Donieckim Uniwersytecie Narodowym. W związku z agresją Federacji Rosyjskiej na Ukrainę i okupacją części obwodu donieckiego przeniosła się do Kijowa. Obecnie pracuje w Instytucie Historii Narodowej Akademii Nauk Ukrainy (czołowa badaczka Zakładu Historii Ukrainy drugiej połowy XX wieku). Członkini ukraińskiego PEN. Współzałożycielka ruchu społecznego „Deocupation. Powrót. Edukacja”. Autorka wielu książek prozatorskich i monografii historycznych, m.in. Kobiety w dziejach kultury ukraińskiej drugiej połowy XX wieku (Women in the history of Ukrainian Culture in the second half of the 20th century), Piętno okupacji: sowieckie kobiety w samoocenie lat 40. (Stigma of Occupation: Soviet women in self-vision of 1940-s.), Ludzie ujemni: ukarani przez przestrzeń (Minus people: punished by the space), Śmierć Lwa Cecila miała sens (Lion Sesil’s death had sense).

Bianka Zalewska

Reporterka pracująca dla TVN Discovery oraz współpracująca z ukraińską telewizją Espreso TV. Wcześniej kierowniczka produkcji, reporterka i tłumaczka w innych stacjach telewizyjnych. Z wykształcenia prawniczka. Od pierwszych dni Euromajdanu relacjonowała wydarzenia związane z rewolucją w Ukrainie. Po rozpoczęciu wojny na Donbasie przebywała jako reporterka na pierwszej linii frontu. W 2014 roku została ciężko ranna w obwodzie ługańskim. Autorka reportaży i filmów dokumentalnych z wielu zapalnych miejsc na świecie, w tym z Syrii oraz Iraku, gdzie przebywała z Kurdyjkami walczącymi z ISIS. Odznaczona Orderem Księżnej Olgi III Klasy przez prezydenta Ukrainy Petra Poroszenkę.

Anna Łazar

Realizuje projekty, kuratoruje i pisze teksty wokół kultury współczesnej. Pracowała w dziedzinie dyplomacji publicznej polskich NGO oraz w MSZ jako wicedyrektorka i p.o. dyrektora w Instytutach Polskich w Kijowie (2008-2014) i w Sankt-Petersburgu (2015-2018). Redaktorka pisma o sztuce współczesnej „Sekcja” i numerów tematycznych wschodnioeuropejskich pism literackich „Krytyka”(UA), „Zviezda”(RU). Wykładała w Instytucie Kultury Polskiej UW (2007-2008), obecnie w Instytucie Sztuki Polskiej Akademii Nauk (2019-2020) i na Gender Studies Instytutu Badań Literackich PAN. Publikowała m.in. w „Czas kultury”, „Herito” , „Blok”, „Szum”, „Tygodnik Powszechny”, „Wieści Podwarszawskie”. Stale współpracuje z „Czasem Literatury”, członkini redakcji „Nowej Europy Wschodniej”. Jeździ na rowerze i piecze chleb.

Zobacz także