Odsłonięcie czytelniczego krasnala Ebiego podczas Wrocławskich Targów Dobrych Książek

Odsłonięcie czytelniczego krasnala Ebiego

Stowarzyszenie Podróżników TUiTAM oraz Hala Stulecia zapraszają na wyjątkowe wydarzenie w ramach 28. Wrocławskich Targów Dobrych Książek: odsłonięcie czytelniczego krasnala Ebiego 7 grudnia 2019 r, godz. 13.30, wejście główne do Hali Stulecia. 

Krasnal Ebi nawiązuje do Eberharda Mocka, głównego bohatera retrokryminałów Marka Krajewskiego, których akcja toczy się w przedwojennym Wrocławiu. Promuje czytelnictwo i Wrocław jako zagłębie talentów literackich.

Krasnal ma twarz wrocławskiego pisarza Marka Krajewskiego, w ręku trzyma książkę z napisem MOCK, którą podaje czytelnikom, zachęcając ich do lektury. Jego ubiór nieodparcie kojarzy się z eleganckim strojem komisarza Mocka. Umieszczenie krasnala Ebiego przed Halą Stulecia nie jest przypadkowe: nawiązuje do miejsca akcji powieści opisującej losy młodego Eberharda Mocka i miejsca, w którym odbywają się Wrocławskie Promocje Dobrych Książek. 

W Hali Stulecia został również zrealizowany spektakl Teatru Telewizji pt. „Mock" w reż. Łukasza Palkowskiego z 2017 roku, który jest pierwszą adaptacją telewizyjną powieści Marka Krajewskiego. Krasnal Ebi powstał z okazji jubileuszu 20-lecia pracy twórczej Marka Krajewskiego.

Pomysłodawczynią przygotowania i odsłonięcia tego krasnala jest Małgorzata Urlich-Kornacka, przewodnik miejski po Wrocławiu ze Stowarzyszenia Podróżników TUiTAM, a autorką krasnala jest artysta plastyk Beata Zwolańska-Hołod. Krasnal powstał ze środków zebranych podczas spacerów literackich „Mock contra Poelzig" zorganizowanych we współpracy z Halą Stulecia oraz w ramach projektu „Wrocław strona po stronie" dofinansowanego przez Samorząd Województwa Dolnośląskiego.

„Jest do mnie podobny. Ma lekko zadarty nos, zrośnięte brwi, wypastowane buty i sygnet na palcu. Jest ubrany w garnitur i krawat - to był mój stały strój, kiedy nauczałem na Uniwersytecie Wrocławskim. Również płaszcz i kapelusz są dla mnie charakterystyczne - lubię taką staromodną elegancję" - tak o swoim podobieństwie do krasnala Ebiego powiedział Marek Krajewski.

Wydarzeniu towarzyszy jubileuszowe spotkanie z panem Markiem Krajewskim (godz. 14.00, Sala Czerwona) oraz spacer pt. „Mock kontra Poelzig - tajemnice Hali Stulecia" (godz. 16.00, na wycieczkę obowiązują zapisy.

Wideo / zdjęcia

Lokalizacja

Hala Stulecia we Wrocławiu

Wystawowa 1, 51-618 Wrocław

Komentarze