Legendy hagiograficzne – z cyklu "100ropolska scheda"

Legendy hagiograficzne – z cyklu „100ropolska scheda”

19 stycznia organizatorzy zapraszają na pierwsze w nowym roku spotkanie z prof. Bogusławem Bednarkiem i malarką Marią Kociumbas z cyklu „100ropolska scheda". Tym razem tematem będą Legendy hagiograficzne, m.in. o św. Aleksym i św. Stanisławie.

Ostatnie, grudniowe spotkanie było dla obecnych nie lada przeżyciem – były tańce, radosna atmosfera, a przede wszystkim powstał doskonały obraz.

Wstęp wolny.

Cykl spotkań poświęcony jest kulturze staropolskiej w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Mariaż słowa i obrazu realizowany będzie na przestrzeni lat 2018/2019 przez wybitnego znawcę epoki, historyka literatury i oratora Bogusława Bednarka wespół z mistrzynią pędzla Marią Kociumbas.

Dr hab. Bogusław Bednarek to żywa legenda Wrocławia. Jest wykładowcą uniwersyteckim, autorem arcyciekawej książki „Epos europejski”.

Napisał również: W świecie staropolskich oracji weselnych, Znaki brydżowe, Kwalifikatory uczty, O szkodliwości „Kaczki-dziwaczki", Mowy wygłaszane przy oddawaniu wieńca, Hiperteksty „Wyspy Skarbów” Stevensona, oraz rozliczne teksty opisujące kurioza jak: Literackie obrazy tortur, O profanacji ludzkich zwłok i grobów, Przyczynek do sympozjologii, Antyk, ciało i rozkosze podniebienia w bestsellerowych powieściach Marka Krajewskiego, Bogactwo, mamona, lichwa, jałmużna etc. w„"Wielkim zwierciadle przykładów", Listy z piekła, Wino w kulturze i literaturze, Węże, kolubryny, bazyliszki, kartany, Dziwne biblioteki, księgi i książki.

Stylowy wizerunek jegomościa w kapeluszu, w prochowcu, z cygaretką – ciepło kojarzy się bywalcom spotkań literackich. Sławę zawdzięcza przede wszystkim znakomitemu cyklowi kilkuset programów telewizyjnych z lat 90. Labirynty Kultury, którego jest współtwórcą i głównym aktorem.

Dyplomowana artystka Maria Kociumbas urodziła się w Kłodzku, w miesiącu maju. Po maturze w liceum plastycznym we Wrocławiu ukończyła tam w 1996 r. Wydział Sztuki i Ceramiki na Akademii Sztuk Pięknych.

Podczas studiów doskonaliła kunszt malarski, który stał się główną dziedziną jej twórczości. Na dyplomie przedstawiła prace ceramiczne pt. „Symbolika węża w sztuce" . Artystka uczestniczyła w licznych wystawach zbiorowych i plenerach w Polsce i za granicą. Ma też w dorobku wystawy indywidualne w których realizuje swoje życiowe pasje: malarstwo. fotografikę, rzeźbę, muzykę i taniec. 

Lokalizacja

Klub Pod Kolumnami

pl. św. Macieja 21, 50-244 Wrocław

Komentarze