Performance „Socjalista, anarchista, antykomunista – Żeromski/Narodowe Czytanie”

Performance „Socjalista, anarchista, antykomunista – Żeromski/Narodowe Czytanie”

Wrocławski Dom Literatury przyłącza się do ogólnopolskiej akcji Narodowego Czytania „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego, jednak - co ważne - powieść klasyka czytelnicy usłyszą w wersji oryginalnej, a nie w zmienionej na potrzeby akcji na zlecenie Kancelarii Prezydenta RP.

Czytanie przygotowane przez Wrocławski Dom Literatury będzie miało charakter plenerowego słuchowiska z udziałem aktorów z Teatru Ad Specatores. Całe wydarzenie odbędzie się pod hasłem „Socjalista, anarchista, antykomunista – Żeromski/Narodowe Czytanie”. Tytuł ten ma nieco prowokować, ale przede wszystkich zachęcać do namysłu, głębszego spojrzenia na postać pisarza i dyskusji.

W biografii Żeromskiego powszechnie znane są jego sympatie do ruchów socjalistycznych oraz zainteresowania autora ideami anarchizmu i syndykalizmu. Trudno też o drugiego pisarza z jego pokolenia, który by tak otwarcie krytykował komunizm, tak żarliwie przestrzegał przed bolszewizmem – co odnajdziemy właśnie w „Przedwiośniu”.

Dla organizatorów ważniejsze jest jednak zwrócenie uwagi na fakt, że Stefan Żeromski, jego życiorys i twórczość, dobitnie pokazują, że o polskiej literaturze i o Polsce w ogóle, nie da się mówić, używając uproszczeń czy wartościujących etykiet. 

Lokalizacja

Przejście Garncarskie

ul. Przejście Garncarskie, 50-107 Wrocław

Komentarze