Lekcje u Różewicza – spotkanie z Januszem Drzewuckim

Lekcje u Różewicza – spotkanie z Januszem Drzewuckim

Muzeum Pana Tadeusza zaprasza na spotkanie z cyklu Środy nad książką, którego gościem będzie poeta i krytyk literacki, Janusz Drzewucki. 

Podczas spotkania dowiemy się, co napędzało poetę, jego poezję oraz czy podobnie jak określał to sam Tadeusz Różewicz: dobry poeta pisze przez całe życie nieustannie ten sam wiersz. Z kim wchodził w dialog w swoich wierszach, u kogo sam brał lekcje i komu je dawał, dlaczego pozostał w naszej pamięci poetą, choć pisał także prozę i dramaty oraz czy warto czytać Różewicza dzisiaj.

Porozmawiamy o tym, w jaki sposób twórczość Różewicza rozwijała się przez ponad sześćdziesiąt lat aktywności poety, od jakich wierszy warto rozpocząć czytanie, a o jakich można zapomnieć – tak jak zapominał Różewicz. Dlaczego antologie jego wierszy z biegiem lat stawały się nieaktualne, a wiersze zmieniały się z wydania na wydanie? Aby brać lekcje u Tadeusza Różewicza wystarczy czytać uważnie jego poezję, tak jak robi to od dziesięcioleci autor.

O książce:

„Lekcje u Różewicza” to książka krytycznoliteracka poświęcona przede wszystkim poezji Tadeusza Różewicza, ale także jego prozie, dramatom i eseistyce. Janusz Drzewucki – towarzyszący wiernie pisarzowi od 1991 roku – kiedy to ukazał się tom „Płaskorzeźba” – pisze także o jego felietonistyce, satyrach i humoreskach, o autoportrecie wykreowanym w rozlicznych wywiadach prasowych, wreszcie o korespondencji, m.in. z Jerzym Nowosielskim oraz Karlem Dedeciusem, a także o najważniejszych, traktujących o autorze Niepokoju, literaturoznawczych interpretacjach, m.in. Kazimierza Wyki oraz Tadeusza Drewnowskiego. Ponadto Drzewucki pokazuje związki pisarza z matką, z braćmi Januszem i Stanisławem, dialogi, jakie w swojej twórczości prowadził np. z Ezrą Poundem i Czesławem Miłoszem. Na końcu książki znalazły się listy Różewicza do autora z lat 1996–2014, wyimki z dziennika, w których krytyk opowiada o swoich osobistych kontaktach z pisarzem, a także fotografie przedstawiające Różewicza.

wstęp bezpłatny, liczba miejsc ograniczona, wejściówki do odebrania w kasach muzeum, możliwa rezerwacja mailowa: zapisy@ossolineum.pl (zarezerwowane wejściówki należy odebrać najpóźniej pół godziny przed spotkaniem)

Gość:

Janusz Drzewucki – absolwent filologii polskiej UJ. Poeta, dziennikarz i krytyk literacki. Od 1996 roku redaktor działu poetyckiego miesięcznika „Twórczość”, redaktor, felietonista i recenzent „Rzeczpospolitej”. Wydał między innymi tomiki poezji: „Ulica Reformacka”, „Podróż na południe”, „Światło września”, „Rzeki Portugalii”. Swoje utwory publikował m.in. w „Tygodniku Powszechnym”, „Odrze”, „Zeszytach Literackich”, „Tygodniku Literackim”. Autor książek krytycznoliterackich: Smaki słowa. Szkice o poezji oraz Środek ciężkości. Członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich i PEN Clubu. Podróżnik i maratończyk.

W 2017 przygotował zbiór „Wierszy i poematów” Tadeusza Różewicza publikowanych w „Twórczości” od 1946 roku. W 2018 roku wydał teksty o poecie własnego autorstwa: „Lekcje u Różewicza”. Jest laureatem nagród: im. Kazimiery Iłłakowiczówny za najlepszy poetycki książkowy debiut roku 1988, im. Stanisława Wyspiańskiego w dziedzinie krytyki artystycznej, Funduszu Literatury Ministerstwa Kultury i Sztuki, im. Stanisława Piętaka w dziedzinie krytyki literackiej. W roku 2006 prezydent Włoch odznaczył go Krzyżem Kawalerskim Orderu Gwiazdy Solidarności Włoskiej.

Prowadzący:

Marcin Szyjka – historyk, absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego, pracował w Muzeum w Dzierżoniowie, redaktor „Rocznika Dzierżoniowskiego” w latach 2013-2015. Aktualnie pracownik Gabinetów Świadków Historii w Muzeum Pana Tadeusza, zajmujący się zborami Tadeusza Różewicza.

O cyklu:

Środy nad książką – cykl spotkań, do których punktem wyjścia są książki dotyczące najnowszej historii Polski: głośne, budzące kontrowersje, prezentujące różne spojrzenia na wydarzenia, wydawałoby się, oczywiste. Bohaterami spotkań będą ich autorzy: uczeni, publicyści, świadkowie historii, którzy odpowiedzą na pytania prowadzących i publiczności.

 

Lokalizacja

Muzeum Pana Tadeusza

Rynek 6, 50-117 Wrocław

Komentarze