Węgierska Wiosna Filmowa w Nowych Horyzontach

Węgierska Wiosna Filmowa w Nowych Horyzontach

Węgierska kinematografia jest w świetnej kondycji, dlatego z przyjemnością zapraszamy do Nowych Horyzontów na przegląd najciekawszych filmów, które zdobyły uznanie widzów na Węgrzech i święciły triumfy na światowych festiwalach.

W programie znalazło się 5 pełno- i 5 krótkometrażowych filmów, ukazujących możliwie szeroką panoramę współczesnego kina węgierskiego. W zestawie m.in. „Miłość i hazard” Gábora Herendiego – najpopularniejszy film na Węgrzech w ubiegłym roku.

PROGRAM

 8 czerwca, piątek, godz. 18.15

Zestaw krótkich metraży:

  • „Dialog”, reż. Gábor Fabricius, Węgry 2016, 7'
  • „Niewidzialnie”, reż. Áron Szentpéteri, Węgry 2017, 32'
  • „Zabawa w chowanego”, reż. Benő Gábor Baranyi, Węgry 2017, 14'
  • „Akcja Kamień”, reż. Barnabás Tóth, Węgry 2017, 19'
  • „Wulkaniczna wyspa”, reż. Anna Katalin Lovrity, Węgry 2017, 9'

8 czerwca, piątek, godz. 20.30

„Obywatel”, reż. Roland Vranik, Węgry 2017, 109'

Nagrodzona na MFF Fantasporto w Porto za najlepszy scenariusz historia Wilsona, afrykańskiego uchodźcy, który stracił rodzinę w opętanym wojną kraju i przybył do Europy w poszukiwaniu azylu. Już od lat mieszka i pracuje jako ochroniarz w Budapeszcie. Teraz stara się o węgierskie obywatelstwo.

9 czerwca, sobota, godz. 18.15

„W pętli”, reż. Isti Madarász, Węgry 2016, 95'

Nagrodzona m.in. na Festiwal Science+Fiction w Trieście opowieść o Ádámie, który traci w wypadku samochodowym swoją brzemienną dziewczynę. Wkrótce mężczyzna dostaje jednak szansę, by naprawić swoje błędy. A potem jeszcze jedną i jeszcze jedną…

9 czerwca, sobota, godz. 20.30

„1945”, reż. Ferenc Török, Węgry 2017, 91'

Wielki wygrany Warszawskiego Festiwalu o Tematyce Żydowskiej, Berlin Jewish Film Festival i San Francisco Jewish Film Festival. W pewien upalny sierpniowy dzień w 1945 roku, kiedy wszyscy przygotowują się do ślubu syna poważanego we wsi urzędnika, na dworcu pojawia się dwóch Żydów z drewnianymi skrzynkami. Mieszkańcy obawiają się, że tajemniczy przybysze chcą odzyskać utracone w czasie wojny majątki.

 10 czerwca, niedziela, godz. 17.30

„Miłość i hazard”, reż. Gábor Herendi, Węgry 2017, 122'

Najpopularniejszy rodzimy  film na Węgrzech ostatniego roku. Ernő Blaskovich stracił wszystko po Rewolucji Węgierskiej w 1848 roku: jego ojciec będący wybitnym trenerem koni został oskarżony o zdradę i zginął z rąk przyjaciela, austriackiego oficera Otto von Oettingena, który wprowadził się do jego posiadłości ze swoją córką Klarą. Po wielu latach Ernő próbuje odzyskać utracony majątek ojca wierząc, że pomoże mu w tym niepokonany koń wyścigowy Kincsem.

10 czerwca, niedziela, godz. 20.00

„Męskość”, reż. Péter Politzer, Węgry 2017, 79'

Przebłyski z życia trzech mężczyzn żyjących w Budapeszcie: Dezső, 91-letni fotograf, wplata ostatnie nici w niezwykle bogaty gobelin swojego życia; Frank, 40-letni basista, gubi klucze, a jego starannie zaplanowany dzień obraca się w ruinę; 13-letni Samu niespodziewanie sam musi stawić czoła wyzwaniom związanym ze szkołą, przyjaźnią i miłością.

Komentarze